Dzisiejszym pokazem „Upadków” Teatru 21 w Instytucie Teatralnym o godz. 19.00 rozpocznie się druga sesja warsztatowo-wykładowa w ramach projektu „Więcej niż teatr” pod hasłem „Estetyka – w poszukiwaniu własnego języka”. W programie, poza zamkniętymi warsztatami, debatami i spotkaniami z twórcami przewidziano także wydarzenia otwarte – spektakle i spotkania.
Uczestnicy sesji „Estetyka – w poszukiwaniu własnego języka” spotkają się z twórcami trzech warszawskich teatrów: Agatą Adamek, Zbigniewem Gozdeckim z Teatru Zgoda, Justyną Sobczyk z Teatru 21 i Katarzyną Wińską z Teatru Opera Buffa. Wszyscy twórcy od lat prowadzą zespoły teatralne. Każdy z nich stosuje nie tylko inne metody pracy, ale przede wszystkim sięga po odmienną estetykę teatralną. Co/ kto stoi za każdym z zespołów, jakie inspiracje, jacy twórcy, jakie idee stanowią źródło ich twórczości? W jaki sposób ten „źródłowy materiał” jest następnie transformowany w przedstawienia? Oglądając spektakle i uczestnicząc w warsztatach uczestnicy konferencji skupią się na szeroko rozumianym języku teatru oraz języku, którego używają, próbując opisać swoje doświadczenie. Co stanowi trudność w mówieniu/ pisaniu o teatrze, którego aktorami są osoby z niepełnosprawnością? Dlaczego cały czas słowo terapia wypiera słowo teatr?
Rezerwacja miejsc na wydarzenia otwarte dla publiczności: bilety@instytut-teatralny.pl, tel. +48 791 877 377.
Kalendarium
Upadki. Odcinek 2
WIĘCEJ NIŻ TEATR
„21 myśli o teatrze” – spotkanie wokół książki
WIĘCEJ NIŻ TEATR
Autobus cz.1 | Spektakl Teatru Zgoda
WIĘCEJ NIŻ TEATR
Wyspa pomylona | Spektakl Teatru Opera Buffa
WIĘCEJ NIŻ TEATR
Więcej niż teatr
„Więcej niż teatr” to projekt organizowany przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Koncentruje się wokół sztuki angażującej osoby z niepełnosprawnościami. Poruszając się w przestrzeni sztuk performatywnych, w szczególności teatru, sztuk wizualnych oraz filmu, bada on, w jaki sposób podmiotowa obecność osób określanych jako niepełnosprawne weryfikuje to, co do tej pory przyjmowaliśmy w różnych obszarach bez zastrzeżeń. Okazuje się, że dotychczasowe kategorie, narzędzia oraz język muszą zostać poddane redefinicji. Celem pomysłodawców i kuratorów jest skierowanie uwagi na rozwijający się w Polsce od ponad dwudziestu lat obszar sztuki angażującej osoby z niepełnosprawnościami i spojrzenie na niego w szerszym kontekście. Projekt „Więcej niż teatr” ma powołać wspólną przestrzeń, która umożliwi spotkanie osób pełnosprawnych z osobami z niepełnosprawnościami, a także postawić wiele pytań (czy wywołać dyskusje), które pozwolą pójść dalej w pracy z aktorem/osobą z niepełnosprawnością. Zaplanowane wydarzenia mają inspirować do odważnego wychodzenia poza „własny ogródek”, „własne więzienie”, by spotykać się z innymi osobami, które podobnie jak my próbują, szukają i tworzą na pograniczu teatru, sztuki art brut, filmu i muzyki.
Kuratorki: Jana Pilátová, Justyna Sobczyk, Magdalena Hasiuk, Anna Zubrzycki
„Estetyka – w poszukiwaniu własnego” języka to sesja druga projektu „Więcej niż teatr”. Pierwsza pt. „Wspólnym głosem” miała miejsce w lutym o Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.