21 maja obchodzimy II Dzień Teatru Publicznego. Z tej okazji 90 teatrów publicznych z całej Polski zagra dzisiaj spektakle w specjalnej cenie 400 groszy. W tym roku powiązana z Dniem Teatru Publicznego akcja „Bilet za 400 groszy” odwołuje się z do obchodzonej na całym świecie rocznicy śmierci dramatopisarza wszechczasów – Williama Shakespeare’a.
Pomysłodawcą ustanowienia Dnia Teatru Publicznego i koordynatorem akcji „Bilet za 400 groszy” jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Początków tego pomysłu szukać należy w zeszłorocznych obchodach 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. To wtedy narodziła się akcja „Bilet za 250 groszy”, która okazała się swoistym „pospolitym ruszeniem” do teatrów. Na widowniach 100 polskich teatrów zasiadło wtedy blisko 50 tysięcy widzów – także, a może przede wszystkim tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Powodzenie tamtej inicjatywy skłoniło Instytut Teatralny, by Dzień Teatru Publicznego, jak mówi jego dyrektor Dorota Buchwald, „został z nami na dłużej”, stąd jego tegoroczna kontynuacja powiązana z akcją mającą na celu upowszechnianie i popularyzację teatru. W tym roku towarzyszy jej hasło „Grosze grają rolę”, odwołujące się do konieczności finansowego wsparcia teatru z publicznych pieniędzy, bez którego polski teatr publiczny – jako idea i konkretne miejsca na mapach polskich miast – nie mógłby istnieć.
Bilety w specjalnej cenie 400 groszy (4 zł), nawiązującej do 400. rocznicy śmierci Williama Shakespeare’a można było kupić od soboty 14 maja osobiście w kasach teatrów, przed którymi ustawiły się tego dnia rekordowe kolejki, a bilety rozchodziły się w ciągu kilkudziesięciu minut. „Zależało i zależy nam na tym, aby widzowie przypomnieli sobie, także symbolicznie, którędy wiedzie droga do teatru oraz aby dla wszystkich «droga do biletu» była podobna” – wyjaśnia pomysł na taką formę sprzedaży Dorota Buchwald.
Do akcji w tym roku przyłączyło się 90 teatrów publicznych z 39 polskich miast – najwięcej z Warszawy i Krakowa. Niektóre z nich zagrają na kilku swoich scenach – przykładem może być stołeczny Teatr Dramatyczny, który zaprezentuje premierowych „Obrzydliwców” oraz takie sprawdzone tytuły jak „Red” czy „W imię Jakuba S.” czy . Wśród 107 przedstawień zagranych w tę sobotę nie zabraknie też spektakli szekspirowskich. Teatr Polski w Warszawie zagra „Króla Leara” w reżyserii Jacquesa Lassalle’a z Andrzejem Sewerynem w roli tytułowej. Widzowie będą mogli obejrzeć też kilka realizacji „Hamleta”, między innymi w Krakowskim Teatrze Scenie STU, w Teatrze Współczesnym w Warszawie i Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
W ramach II edycji akcji biletu za grosze zaprezentowane zostaną spektakle, które cieszyły się w ostatnich sezonach bardzo dużą popularnością, zostały docenione przez krytyków oraz w ważnych konkursach oraz na festiwalach (m.in. „Car Samozwaniec” w reżyserii Jacka Głomba / Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, czy „Korzeniec” w reżyserii Remigiusza Brzyka / Teatr Zagłębia w Sosnowcu). Nie zabraknie spektakli muzycznych – przykładem może być „Billy Elliot” w reżyserii Michała Znanieckiego z Teatru Rozrywki w Chorzowie. Wielbiciele opery będą mogli wybierać wśród takich przedstawień jak „Madama Butterfly” z Opery Śląskiej w Bytomiu, „Potępienie Fausta” z Opery Novej w Bydgoszczy, „Eugeniusz Oniegin” z Teatru Wielkiego w Poznaniu, „The Turn of The Screw (Dokręcanie śruby)” z Opery na Zamku w Szczecinie.
„Bilet za 400 groszy” to także spektakle dla dzieci, na przykład: „Pchła Szachrajka” z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, „O królewnie Wełence” ze Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach, „Ronja, córka zbójnika” z Teatru Pinokio w Łodzi, „Planeta Football” z Teatru Guliwer w Warszawie czy „Władca skarpetek” z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu.
Do uczestniczenia w Dniu Teatru Publicznego zachęcało w krótkich filmikach umieszczanych w sieci ponad 100 artystów teatrów biorących udział w akcji. Swoje zaproszenie do widzów skierowali też teatralni rzemieślnicy, na których pracę chcemy zwrócić szczególną uwagę przy okazji tegorocznego święta.
Listę teatrów biorących udział w akcji oraz tytuły spektakli, które pokazane zostaną dzisiaj z okazji Dnia Teatru Publicznego, można znaleźć na stronie Instytutu Teatralnego – www.instytut-teatralny.pl oraz na stronie www.dzienteatrupublicznego.pl.
Akcja „Bilet za 400 groszy” jest akcją ogólnopolską, finansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.