W dniach 16-19 czerwca w Sztokholmie odbyła się międzynarodowa konferencja Europejskiego Szlaku Teatrów Historycznych (ERHT), zrzeszającego 120 najbardziej wartościowych pod względem architektonicznym teatrów Europy. Jednym z jej uczestników był także Instytut Teatralny, twórca i koordynator Trasy Bałtyckiej, składającej się z 12 teatrów od Cieszyna w Polsce aż po Tallin w Estonii.
Projekt zwiedzania teatrów historycznych wspierany przez program kulturalny Unii Europejskiej zakończy się w roku 2017. Do tego czasu otwarte zostaną kolejne, nowe trasy (np. Trasa Morza Czarnego czy Trasa Francuska).
Na finał projektu Instytut Teatralny, wspólnie z Łazienkami Królewskimi w Warszawie, zaplanował plenerową wystawę w Łazienkach wiosną 2017.
Pretekstem do organizacji trzydniowego spotkania w Sztokholmie była 250 rocznica otwarcia jednego z najlepiej zachowanych do dzisiaj teatrów barokowych w Drottingholm. Podczas konferencji, która odbyła się w równie zabytkowym teatrze Confidencen, w ramach sekcji poświęconej najlepszych praktykom w instytucjach, Instytut Teatralny pokazał kulisy swojej współpracy z Google Cultural Institute oraz projekt Spacerownik Teatralny.
Uczestnicy sztokholmskiego zjazdu zobaczyli w Drottningholm jubileuszowe przedstawienie operowe “Rococo Machine”, po którym odbyło się teatralne przyjęcie urodzinowe. Goście konferencji zwiedzili także osiemnastowieczne teatry w pałacach Gripsholm i Ulriksdal, uczestniczyli także w przyjęciu organizowanym przez miasto Sztokholm w miejskim ratuszu.
Więcej informacji o projekcie European Route of Historic Theatres można znaleźć na stronie www.historic-theatres-route.eu oraz na www.balticroute.instytut-teatralny.pl.
Projekty
European Route of Historic Theatres
Projekt stworzenia szlaków turystycznych po historycznych budynkach teatralnych w Europie.