SZKOŁA KONSTRUKTORÓW LALKOWYCH. PILOTAŻ
Teatr Animacji w Poznaniu i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie zapraszają twórców teatralnych – artystów, pracowników pracowni plastycznych, rzemieślników – do wzięcia udziału w zawodowo-naukowym projekcie, na który złożą się spotkania warsztatowe ze specjalistami prezentującymi różnorodne materie, techniki i technologie teatralne. Okazja do poszerzania wiedzy i praktyki w zakresie technik teatralnych zdarza się niezwykle rzadko, dlatego zapraszamy na pierwszy warsztat, który – mamy nadzieję – otworzy Szkołę Konstruktorów Lalkowych.
Program jest odpowiedzią na potrzeby sygnalizowane przez środowisko teatralne, a jego kształt i cel – rozbudzenie potrzeby eksperymentu w zakresie kreacji formy – to wynik obserwacji i rozmów kolegów z poznańskiego Teatru Animacji oraz badań i dyskusji prowadzonych w Instytucie Teatralnym z twórcami, dyrektorami oraz pracownikami teatrów w Polsce i za granicą. Mamy nadzieję, że naszą propozycją zainteresują się zarówno indywidualni artyści i rzemieślnicy, jak i dyrektorzy teatrów, myślący o twórczym rozwoju pracowników teatralnych pracowni i warsztatów.
* zdjęcia ze spektaklu „Molier”, Teatr Animacji w Poznaniu, fot. Jakub Wittchen
SPOTKANIE PIERWSZE
DREWNO – WARSZTAT RZEŹBIARSKI
Najbardziej klasyczny materiał do wykonywania lalek teatralnych w najbardziej nowoczesnym myśleniu o teatrze lalek. Warsztaty mistrzowskie z Rafałem Budnikiem – rzeźbiarzem i konstruktorem.
Urodzony w 1972 roku w Dusznikach Zdroju, mieszka i pracuje w Bielsku-Białej. Ukończył szkołę modelarstwa lotniczego, jednak odkrył, że jego prawdziwą pasją jest rzeźba. Trafił do pracowni Teatru Lalek Banialuka, gdzie jest konstruktorem-rzeźbiarzem, wcześniej był kierownikiem technicznym. W jego twórczości widoczne są wpływy czeskiej i słowackiej szkoły lalkarskiej. Wiele doświadczeń przyniosła mu ścisła współpraca z Pavlem Hubičką i Evą Farkašovą. Zajmuje się rzeźbą i konstrukcją lalek oraz scenografią teatralną. Współpracuje z teatrami lalkowymi i dramatycznymi w Polsce, Słowacji, Czechach, Serbii, Bośni, Czarnogórze, Niemczech i Francji. Jest także twórcą rzeźb umieszczonych na fasadzie budynku Teatru Baj Pomorski w Toruniu.
Szczegóły:
TERMIN: 14-16.10.2016CENA: 400 zł (cena zawiera wyżywienie oraz niezbędne materiały)ZGŁOSZENIA: sekretariat@teatranimacji.pl (do 15 września)LICZBA MIEJSC: 14ADRES: Teatr Animacji w Poznaniu
Opcjonalnie proponujemy nocleg w hotelu LECH (obok Teatru) w cenie 110 zł/os. ze śniadaniem.
Ramowy program warsztatów:
Piątek 14.10
16:00 przyjazd uczestników16:00 – 20:00 warsztaty w pracowni Teatru Animacji20:30 kolacja
Sobota 15.10
10:00 – 14:00 warsztaty w pracowni Teatru Animacji14:00 – 15:00 obiad15:00 – 19:00 warsztaty w pracowni Teatru Animacji20:00 kolacja
Niedziela 16.10
10:00 – 14:00 warsztaty w pracowni Teatru Animacji14:00 obiad + wyjazd uczestników