9. Edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław to nie tylko prezentowane w ramach programu głównego spektakle, ale także liczne wydarzenia towarzyszące, w które włączył się Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Goście festiwalu mogą oglądać między innymi plenerową wystawę laureatów i uczestników II edycji Konkursu Fotografii Teatralnej oraz wziąć udział w debatach współorganizowanych przez Instytut Teatralny.
Plenerowa wystawa wybranych zdjęć (w tym zdjęć laureatów) II edycji Konkursu Fotografii Teatralnej trwa od 14 do 21 października, a można ją oglądać na Ogrodzeniu Parku Staromiejskiego.
Na ekspozycję składają się fotografie – zgłoszone do dwóch konkursowych kategorii (teatralne zdjęcie sezonu oraz zestaw dokumentacyjny z premiery sezonu 2015/16) – Moniki Stolarskiej (laureatka w kategorii: teatralne zdjęcie sezonu), Bartka Warzechy (laureat w kategorii: zestaw dokumentacyjny z premiery), Natalii Kabanow, Przemka Krzakiewicza, Grzegorza Pressa, Alberta Roca Macii, Macieja Rukasza, Tomasza Słupskiego, Wojtka Szabelskiego, Tomasza Tyndyka, Anety Wawrzoły, Dominika Wernera, Macieja Zakrzewskiego (finaliści) oraz Doroty Awiorki, Łukasz Gizy, Sebastiana Góry, Łukasza Krysiewicza, Andrzeja Michałowskiego, Tobiasza Papuczysa, Agnieszki Pięty, Marcina Saroty, Michała Siarka, Dawida Stube, Anny Tomczyńskiej i Jakuba Wittchena.Laureatów i finalistów II edycji KFT wybrało jury w składzie: Dorota Buchwald (dyrektor Instytutu Teatralnego), Magdalena Hueckel, Wojciech Nowicki, Krzysztof Pijarski, Tomasz Plata i Olivier Spillebout.
Debaty w ramach Dialog-Wrocław
Instytut Teatralny jest także współorganizatorem dwóch debat, które odbywają się w ramach festiwalu.
17 października publiczność Dialogu rozmawiała między innymi o tym, dlaczego teatr stał się w ostatnim czasie obiektem ataków politycznych i ideologicznych? Czy polscy artyści teatru mogą liczyć na to, że instytucje, w których pracują, zapewnią im swobodę twórczą? Czy w polskim teatrze jest przestrzeń do rozwijania różnych stylów i różnych estetyk? Czy w takiej sytuacji dialog w polskim teatrze jest jeszcze możliwy? To tylko niektóre pytania, które padały w trakcie debaty „Dialogu nie będzie? O sytuacji w polskim teatrze”. Wzięli w niej udział wybitni twórcy i komentatorzy polskiego życia teatralnego: Agata Adamiecka-Sitek (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego), Anna Augustynowicz (Teatr Współczesny w Szczecinie), Magdalena Chlasta-Dzięciołowska (Stowarzyszenie Widzów Teatrów Publicznych), Dariusz Kosiński (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego), Katarzyna Tórz (redaktorka, kuratorka, kierowniczka działu programowego NInA). Spotkanie prowadził Tomasz Plata (dziekan wydziału Wiedzy o Teatrze, Akademia Teatralna w Warszawie).W czwartek 19 października (godz. 16:00) publiczność i zaproszeni goście rozmawiali z kolei o tym, „czego nie wolno?” (debata: „Czego nie wolno? O teatrze politycznym i polityzacji teatru w Polsce”). Dyskusja dotyczyła między innymi zagrożeń dla wolności artystycznej, mechanizmów, które sprawiają, że niektóre spektakle teatralne przekształcają się z wydarzeń artystycznych w wydarzenia publiczne oraz tematów szczególnie niebezpiecznych we współczesnym polskim teatrze.
W debacie udział wzięli: Dorota Buchwald (dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego), Anna R. Burzyńska („Gazeta Teatralna Didaskalia”), Marta Górnicka (reżyserka), Jacek Kopciński (redaktor naczelny miesięcznika „Teatr”), Paweł Łysak (dyrektor Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie), Jacek Sieradzki (redaktor naczelny miesięcznika „Dialog”). Spotkanie poprowadzi Jacek Żakowski (tygodnik „Polityka”).
PROGRAM FESTIWALU: