Polish Theatre Journal, 2(6)2018Reclamations: the Avant-garde, Solidarity and the Collectives (Odzyskiwanie. Awangarda, Solidarność, kolektyw)
Zachęcamy do zapoznania się z nowym numerem „Polish Theatre Journal” współwydawanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza.
Od tego numeru „Polish Theatre Journal” 2 (6)/2018 zmianie ulega formuła pisma. Dotychczas przygotowywaliśmy numery względnie jednolite tematycznie, zbudowane wokół jednego centralnego tematu. Teraz postanowiliśmy odejść od numerów monograficznych na rzecz większej różnorodności, jednak przy zachowaniu pewnej ogólniejszej linii wspólnej dla publikowanych tekstów.
Część pierwsza dotyczy polskiej awangardy teatralnej. W tej części prezentujemy nie dość, jak dotąd, rozpoznane zjawiska z dziejów polskiej awangardy teatralnej (Zofia Dworakowska, Paulina Kubas), podejmujemy próbę umieszczenia niektórych jej osiągnięć w kontekście europejskim (Jakub Kłeczek, Małgorzata Dziewulska), a także poddajemy reinterpretacji ważne zjawiska z dziejów awangardy europejskiej (Małgorzata Jabłońska).
Druga część numeru poświęcona jest „Solidarności”, widzianej jako nowatorska idea społeczna przejawiająca się, realizującą i ustanawiającą swój historyczny kształt w performansach zarówno artystycznych, jak i społecznych (Łucja Iwanczewska, Marcin Kościelniak, Paweł Sztarbowski).
Obie części niniejszego numeru łączy idea odzyskiwania, czy raczej – „od-pominania” projektów i koncepcji, które z różnych przyczyn nie doczekały się realizacji, a mają potencjał ukształtowania nowych, oczekiwanych i poszukiwanych sposobów organizacji życia społecznego, kulturalnego i teatralnego nie tylko w Polsce. Temat ten podejmujemy w numerze poprzez zapis dyskusji przeprowadzonych przez młodych badaczy przy okazji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Malta”, który odbył się w Poznaniu w czerwcu 2018 roku, z udziałem m.in. Jana Lauwersa.
Nowy numer PTJ dostępny jest online TUTAJ.