Monika Reks oraz Coma Ni Cres zapraszają na pokaz czerni, podczas którego wszystko jest czarne – a jednak coś widać. W San Puerto – państwie, z którego pochodzi Coma – uważa się, że pomiędzy śpiączką a kresem nadal można szukać życia. My istnienia szukamy z materiami – dogadałyśmy się z nimi na wymiany naszych energii. Termin „materia” rozumiemy szeroko – to może być piasek, drut, tkanina, żaluzje, jakikolwiek obiekt, który swoją materialnością potrafi zająć na długi czas.
Jest to spektakl bez słów, za to z działaniami i obrazami, dzięki którym można kontemplować swoje własne doświadczenia. Namawiamy na spotkanie szczególnie tych, którzy lubią powolne samodzielne odkrywanie. Zachęcamy do ubrania się na czarno. Proszę się jednak nie martwić – wszelkie interakcje odbędą się jedynie na poziomie mentalnym. My ciałami uruchamiamy czarny świat, a publiczność doświadcza w swoim zakresie. Czerń i forma nie mają kresu, a spektakl zmienia się w zależności od specyfiki inwazji treści nieświadomych napierającej w danym czasie.
Założeniem projektu Moniki Reks było uzyskanie pełnej samodzielności artystycznej, zagłębienie się w narzędzia sceniczne poznane podczas studiów lalkarskich, badania formy jako punktu wyjścia do wypowiedzi scenicznej oraz wypracowanie swojej ścieżki twórczej.
Pokaz premierowy odbywa się w ramach przeglądu zwycięskich projektów VI edycji programu „Placówka” (29 września – 3 października 2021 roku), którym od pięciu lat wspieramy prowadzenie poszukiwań teatralnych przez artystów i grupy twórcze.
Do tej pory w ramach „Placówki” Instytut Teatralny sfinansował siedem projektów: „Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej” Ludomira Franczaka (premiera 6 maja 2016), trans-operę „Anestezja” grupy daed baitz (premiera 3 grudnia 2016), „Negronautki” Wiktora Okwara (premiera 7 września 2017), „Flagę nr 5” Moniki Drożyńskiej (premiera 21 września 2017), „Malinę” Marty Malikowskiej (pokazy premierowe: 3 i 4 listopada 2018), performans „Zastanawiam się…” Joanny Pawlik (premiera 14 listopada 2019) oraz „Święto wiosny na aturi i mimozy wstydliwe” Klaudii Hartung-Wójciak (pokazy premierowe: 18, 19 i 20 września 2020).