Zapraszamy do Instytutu Teatralnego na spektakl „Śmiertelnie trudna gra” nagrodzonego „Paszportem Polityki” 2020 Teatru 21. Bilety w cenie 15 (normalne) / 10 zł (dzieci 5-8 lat) dostępne są na naszej stronie internetowej oraz za pośrednictwem serwisu GoOut.net. Spektakl dla widzów w wieku 5-8 lat.
UWAGA: pokazy w dniach 4-5 listopada o godz. 11:00 tylko dla grup; rezerwacja biletów możliwa pod adresem: szkoly@teatr21.pl
OPIS SPEKTAKLU
Kim jesteś i dlaczego się za mną skradasz? – zapytała Gęś.
Miło, że mnie zauważyłaś – powiedziała Śmierć. – Jestem przy tobie od twoich narodzin, tak na wszelki wypadek.
Gąska Klementyna pewnego dnia spotyka Śmierć. Na ten widok dostaje gęsiej skórki, ale nie ucieka, nie krzyczy. Zresztą Śmierć wygląda inaczej, niż spodziewała się Klementyna: nie trzyma w ręku kosy, nie jest ani stara, ani brzydka, lubi spacerować i rozmawiać o słodyczach. Między dwiema bohaterkami rodzi się relacja, poznają się coraz lepiej i głębiej.
Wyszłyśmy od tematu śmierci, a zaczęłyśmy przyglądać się życiu, jego regułom, tej naszej codziennie grze w klasy. Z muzyczno-ruchowych improwizacji powstał spektakl nie tylko o odchodzeniu, ale o twórczej obecności w świecie pełnym wyzwań.
Justyna Sobczyk, reżyserka
Fragment recenzji Ewy Świerżewskiej
„Oto gąska Klementyna odkrywa niespodziewanie, że ktoś, niemal dosłownie, depcze jej po piętach. Ku jej zdziwieniu, ale i przerażeniu, okazuje się, że to śmierć, która towarzyszy jej od urodzenia, (…) tak na wszelki wypadek… Po jakimś czasie ciekawość bierze górę nad strachem, a pomiędzy bohaterkami nawiązuje się cieniutka nić porozumienia. Podczas gry w klasy, w papiernożycekamień czy w ile kroków do nieba oswajają się ze sobą, poznają się coraz głębiej i do tej pory obce i zdystansowane potrafią współistnieć, świadome swojej obecności.”
„Śmiertelnie trudna gra”
reżyseria: Justyna Sobczyk
dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna
scenografia, kostiumy: Agata Skwarczyńska
występują: Magdalena Świątkowska, Justyna Wielgus
muzyka na żywo: Saba Litwińska
produkcja: Stowarzyszenie Pedagogów Teatru
partner: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Copyright – Wolf Erlbruch, Ente Tod und Tulpe; ©Verlag Antje Kunstmann GmbH, München 2007
premiera: 21 września 2013
czas trwania: 30 minut