Zapraszamy do nadsyłania propozycji wystąpień podczas międzynarodowej konferencji „Zwierzę na scenie: widowiska kulturowe”, która odbędzie się w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego 15-16 listopada 2022. Na zgłoszenia czekamy do 25 września.
Zwierzę na scenie to temat kultury, sięgający źródłowych form widowisk, powiązanych z rytuałem. Zwierzęta pojawiały się na arenach cyrkowych i sportowych, w teatrach, na pokazach jarmarcznych, w ogrodach zoologicznych i menażeriach. Dzisiaj scena pojawia się także w przestrzeniach medialnych, gdzie zwierzęta obsadzane są w rolach celebrytów i influencerów. Zwierzęcy aktorzy stają się również bohaterami widowisk powstających w różnych obszarach przemysłu kulturowego, na rynku usług i towarów.
Inspirujący potencjał badawczy widowisk z udziałem zwierząt odsłania się w konkretnych pytaniach: Jakie czynniki wpływają na przemiany tych spektakli? Jak rezonują one w szerszych układach epistemologii i aksjologii? Co mówią o tożsamościowych porządkach, w których ludzie umieszczają siebie samych oraz w których umieszczają zwierzęta?
Podczas konferencji chcemy przyjrzeć się społeczno-kulturowym okolicznościom wytwarzania przestrzeni dla spektakularyzacji zwierząt, formułom tych widowisk oraz sensom wyrażanym przez konkretne przedstawienia dawne i współczesne.
Proponowane obszary rozważań:
- przestrzenie zwierzęcych spektakli: cyrk, menażeria, park rozrywki, ogród zoologiczny itp.
- role i scenariusze zwierzęcych spektakli (bohater, towarzysz, przeciwnik, poddany, bestia, celebryta, influencer)
- między agonią a przyjemnością: dyscypliny sportowe, pokazy walk z udziałem zwierząt, polowania (jazda konna, walki kogutów, corrida, wyścigi psów)
- rasa, dystynkcja, kapitał w mechanice spektakularyzacji (wystawy zwierząt rasowych, konkursy zwierzęcych piękności, branża beauty dla zwierząt, moda, rynek usług i towarów)
- media, technologie a zwierzęta-aktorzy – nowe przestrzenie i tryby widowisk
- zwierzęce spektakle w trybach dyskursów (np. edukacyjnego, naukowego, terapeutycznego, ekologicznego)
- polityczność spektakli z udziałem zwierząt (ujęcia kolonialne i dekolonialne)
Powyższe propozycje nie wyczerpują spektrum możliwych tematów.
Zapraszamy do zgłaszania propozycji wystąpień (tytuł oraz abstrakt wystąpienia, ok. 250 słów w języku angielskim) do 25 września 2022 na adres: animalonstage22@gmail.com.
Język konferencji: angielski
Przewidujemy również anglojęzyczną publikację pokonferencyjną.
Komitet organizacyjny:
dr Grzegorz Kondrasiuk (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego; Uniwersytet im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie): gkondrasiuk@instytut-teatralny.pl
dr Sylwia Siedlecka (Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej Uniwersytetu Warszawskiego): s.siedlecka@uw.edu.pl
prof. dr hab. Anna Wieczorkiewicz (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego): anna.wieczorkiewicz@uw.edu.pl
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest Narodową Instytucją Kultury finansowaną ze środków budżetu Państwa.
(Przeczytaj więcej na ten temat)