Instytut Teatralny zaprasza 13 lutego o godz. 19:00 na monodram „Opowieść o okrutnym zbójniku Folsztyńskim i nieszczęsnym kacie Holczuszce” w wykonaniu Jarosława Gajewskiego. Bilety dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.
Spektakl „Opowieść o okrutnym zbójniku Folsztyńskim i nieszczęsnym kacie Holczuszce” dotyczy porządku władzy i gier politycznych. Słychać w nim aluzje do Praskiej Wiosny. Opowiada o systemie politycznym wykluczającym opozycję. Istotną jednak wartością tekstu Milana Zelinki są barwne postaci Króla, Zbójnika i Kata oraz relacje i gry między nimi. Królowie reprezentują obecną władzę, Zbójnik – opozycję, a Kat – aparat ucisku. W opowieści Zelinki wszyscy są jednak przede wszystkim ludźmi – ze swoimi słabościami, ambicjami i nieoczekiwanymi przebłyskami wielkości. Napięcia między nimi pełne są iskrzenia, ale wiodą czasem też do wzruszenia. Niezwykła jest pointa spektaklu, której jednak nie wypada zdradzać.
Premiera spektaklu miała miejsce w kwietniu 1989 roku podczas Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu, gdzie monodram zdobył Grand Prix, Nagrodę Dziennikarzy, Puchar Prezydenta Miasta Bydgoszcz oraz szczególnie ważną dla twórcy spektaklu Nagrodę za wybór i wykreowanie tekstu literackiego. W tym samym roku spektakl zdobył Nagrodę Główną im. Lidii Zamkow i Leszka Herdegena podczas Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora.
Po spektaklu odbędzie się rozmowa z Jarosławem Gajewskim, którą poprowadzi kurator cyklu Mateusz Nowak.
Bilety – w cenie 30 zł – dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.
„Opowieść o okrutnym zbójniku Folsztyńskim i nieszczęsnym kacie Holczuszce”
autor: Milan Zelinka
opracowanie tekstu, reżyseria, opracowanie plastyczne i muzyczne oraz wykonanie: Jarosław Gajewski
przekład: Dominik Sowa
czas trwania: 50 minut
Jarosław Gajewski

fot. M. Czerski
Aktor Teatru Narodowego oraz profesor Akademii Teatralnej w Warszawie. Aktor teatrów warszawskich: Polskiego i Dramatycznego. W latach 2011-2016 zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru Polskiego. Laureat nagród aktorskich na festiwalach teatralnych w Kaliszu, Łodzi, Opolu, Toruniu i Wrocławiu. Uhonorowany odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne, Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatru. Odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.
Rozpoczęty w 2022 roku cykl „Mono w Instytucie” postawił sobie za cel wykreowanie na teatralnej mapie Warszawy miejsca prezentacji dokonań polskiego i światowego monodramu. Dotychczas zaprezentowane zostały jednoosobowe formy teatralne w wykonaniu Stanisławy Celińskiej, Lidii Danylczuk (UKR), Ireny Jun, Mai Komorowskiej, Gabrieli Muskały, Agnieszki Przepiórskiej, Joanny Szczepkowskiej, Julii Wyszyńskiej i Ziuty Zającówny. Monodram jest formą teatralną, dla której łączność pomiędzy widownią a aktorką czy aktorem jest niezwykle ważna, jeśli nie najważniejsza. Zapraszamy do wspólnego przeżywania emocji oraz rozczytywania sensów i znaczeń w tegorocznej odsłonie cyklu.
W pierwszej połowie 2023 roku zapraszamy na spotkania z jednoosobową twórczością teatralną wybitnych polskich aktorek i aktorów: Jowity Budnik, Jarosława Gajewskiego, Doroty Landowskiej, Jana Peszka i Anny Seniuk. Będą to monodramy uchodzące w środowisku za kultowe – „Opowieść o okrutnym zbójniku Folsztyńskim i nieszczęsnym kacie Holczuszce” w wykonaniu Jarosława Gajewskiego czy „Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego” Jana Peszka – ale też propozycje nowe, przygotowane specjalnie dla cyklu „Mono w Instytucie”.