Instytut Teatralny zaprasza 16 grudnia o godz. 19:00 na „HERTZ”, czyli trzeci i ostatni wieczór w ramach cyklu prezentacji „Teatr Poezji Janusza Kukuły i Adama Struga”.
Paweł Hertz urodził się 29 października 1918 roku u progu niepodległości Polski. Umarł w 2001 roku, tuż po początku XXI wieku. Debiutował w wieku 16 lat, a jego wiersz „Popiół” został wydrukowany przez „Wiadomości Literackie”. Uczył się w Gimnazjum im. Mikołaja Reja w Warszawie, ale nigdy nie zdał matury. Przyjaźnił się za to z wieloma wybitnymi poetami, m.in. z Jarosławem Iwaszkiewiczem.
Dzisiaj ten neoklasyczny poeta jest twórcą zapomnianym, chociaż od jego śmierci minęły zaledwie 23 lata – okazuje się, że w XXI wieku dla poezji to szmat czasu. Teatr Poezji Janusza Kukuły i Adama Struga postawił sobie za cel przypomnienie o pięknych wierszach Hertza zanurzonych w świetle i kolorach życia.
W ramach tego wyjątkowego spektaklu wystąpi niezwykły aktor, wybitny znawca poezji, niezrównany jej interpretator – Krzysztof Gosztyła. Będzie to wieczór urody polszczyzny, nostalgii, zadumy nad przemijaniem i kruchością istnienia.
„Na posąg grecki”
Paweł Hertz
O sen oparty, jak o kolumnę
Kruchą, zwietrzałą,
Strzaskany posąg, pęknięta urna
Oto Twe ciało!
Z uśmiechem patrzysz, jak mija wszystko
I z falą płynie.
I wiesz, że jedno tli się ognisko
W wielkiej ruinie.
Nas, rzeczy wszelkie, zioła, zwierzęta,
Czasy uniosą.
Zostanie tylko z torsem pękniętym
Radosny posąg.
„Hertz” | Teatr Poezji Janusza Kukuły i Adama Struga
scenariusz, reżyseria: Janusz Kukuła
czyta: Krzysztof Gosztyła
muzyka: Adam Strug
akompaniament: Hipolit Woźniak
prowadzenie: Janusz Kukuła, Adam Strug
producent: Piotr Duda, Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń
Sfinansowano ze środków Unii Europejskiej NextGenerationEU.
Adam Strug – śpiewak i instrumentalista, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, producent i kurator muzyczny, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, popularyzator muzyki tradycyjnej.
Janusz Kukuła – reżyser Teatru Polskiego Radia, od 1992 roku jego dyrektor. Laureat wielu prestiżowych nagród dla twórców teatralnych i radiowych, m.in. Złotego Mikrofonu, Prix Italia ’96 za reżyserię słuchowiska Andrzeja Mularczyka „Cyrk odjechał, lwy zostały” czy Grand Prix II Krajowego Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2002” za reżyserię słuchowiska Cezarego Harasimowicza „Dziesięć pięter”.
Obecnie brak wolnych miejsc na wydarzenie. Będziemy informować o możliwości ponownego rezerwowania bezpłatnych biletów.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc konieczna jest rezerwacja. Można jej dokonać pod adresem: bilety@instytut-teatralny.pl. Rezerwacja będzie ważna po otrzymaniu wiadomości potwierdzającej, która zostanie wysłana w ciągu trzech dni roboczych. Osoby, które nie dokonały rezerwacji, będą wpuszczane w ramach dostępnych miejsc.