Czerwiec w Przestrzeniach Sztuki Teatr w czerwcu zapowiada się następująco: rezydencje artystyczne, pokazy spektakli, festiwale, wystawa, instalacja i nabór na warsztaty. Zapraszamy! Informacje dotyczące wydarzeń oraz podsumowanie najciekawszych inicjatyw z poprzedniego miesiąca znajduje się poniżej.
Priorytetem Przestrzenie Sztuki Teatr jest umożliwienie pracy artystom nieposiadającym stałego miejsca do pracy twórczej i prezentacji swoich dokonań, pozbawionym stałego dostępu do infrastruktury kultury. Wydarzenia organizowane w ramach programu projektowane są również z myślą o lokalnym środowisku, aby móc odpowiadać na potrzeby nie tylko artystów, ale i publiczność regionu.
Fabryka Sztuki w Łodzi
W maju ogłosiliśmy wyniki piątej edycji konkursu „Szklarnia – Inkubator Teatralny”. Spośród 17 zgłoszeń z Łodzi i regionu łódzkiego Komisja Konkursowa wyłoniła dwa projekty, które zostaną zrealizowane w formie rezydencji artystycznych. Oznacza to, że w najbliższych miesiącach w Fabryce Sztuki prowadzone będą intensywne prace nad dwoma nowymi spektaklami. Rezydenci programu otrzymają wsparcie finansowe (20 000 zł brutto), produkcyjne, mentorskie oraz promocyjne, a także dostęp do przestrzeni prób i premierę na scenie Fabryki. Oba spektakle będą miały swoje premiery jesienią 2025 roku.
Pierwszym z wybranych projektów jest „Z babki prababki” autorstwa Katarzyny Regulskiej – tancerki i choreografki związanej z łódzkim środowiskiem tańca. Spektakl będzie dotyczyć kobiecego dziedzictwa, pamięci i transformacji. Powstanie na bazie historii mieszkanek Łodzi zebranych podczas międzypokoleniowych kręgów. Projekt zakłada wykorzystanie ruchu autentycznego, pracy z ciałem, gestem, śpiewem oraz elementów rytuału, tworząc intymną i wspólnotową przestrzeń artystyczną.
Drugą realizacją będzie monodram „HE/HIS/HIM” Wojciecha Wójcika, który podejmie temat współczesnej męskości. Spektakl w trzech częściach będzie analizować męskie role społeczne – ojca, twórcy i partnera – wykorzystując środki takie jak teatr fizyczny, choreografia, groteska i multimedia. Projekt będzie osobistą, ale zarazem uniwersalną refleksją nad tym, czym może być męskość w dzisiejszym świecie.
15 czerwca odbędzie się pokaz spektaklu „Znak zapytania” stworzoną przez Najstarszą Dziecięcą Grupę Teatralną CHOREA. Na scenie pojawią się niezwykli bohaterowie znani z bajek i filmów – Mario, Pocahontas, Ada z Akademii Pana Kleksa i inni – których młodzi aktorzy sami wybrali i od nowa wykreowali. To barwna, pełna energii opowieść, współtworzona przez całą grupę, która zachwyci i dzieci, i dorosłych.
TEATR FIGUR KRAKÓW, Fundacja Działań Twórczych w Krakowie
5 maja w Ośrodku Kultury w Brzeszczach grupa Studio Teatralne Młodych, działająca przy SCKM w Krakowie, zaprezentowała spektakl „Pudło” w ramach Małopolskiego Festiwalu Kreatywności, skierowanego do młodzieży od trzynastego roku życia. Przedstawienie w reżyserii Krystyny Hussak-Przybyło, to poetycka opowieść o ograniczeniach, jakie narzuca nam społeczeństwo oraz własne przekonania. Poza prezentacją spektaklu uczestnicy wzięli także udział w warsztatach dla młodych twórców oraz w spotkaniu, które dotyczyło wartości indywidualizmu w obliczu wszechobecnego konformizmu. W ramach festiwalu 2 czerwca odbył się także pokaz spektaklu „Że co, ja nie dam rady?!” zespołu Miejsce Komedii oraz warsztaty z improwizacji.
W czerwcu Teatr Figur organizuje Objazdowy Festiwal Teatru Najmłodszych, do udziału w którym zaproszeni zostali artyści i zespoły teatralne, które mają w swoim repertuarze przedstawienia dla dzieci. Festiwal odwiedzi wybrane miasta Małopolski: Dom Kultury w Sułkowicach-Łęgu (2 czerwca), Dom Kultury w Targanicach (3 czerwca) oraz Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku (30 czerwca). Publiczność będzie mogła obejrzeć spektakle „Maleńkie królestwo królewny Aurelki” Teatru Figurki oraz „FINTIKLUSZKI – folkowe okruszki” Teatru Małe Mi.
W dniach 6-8 czerwca otwarta zostanie wystawa „Sąsiedzkie Galerie Podwórkowe”, podczas której usłyszycie muzykę instrumentalną oraz piosenki ze spektakli teatralnych Fundacji Wszyscy Obecni. W tym samym czasie, od 7 do 10 czerwca, zapraszamy na instalację teatralną „Swoje ciało”, w ramach której twórcy i twórczynie przyglądają się naszej relacji z ciałem – z czułością, niepokojem i uważnością. Punktem wyjścia są doświadczenia dziewczynek, nastolatek i dorosłych kobiet w zderzeniu z presją wyglądu i społecznymi oczekiwaniami. Wydarzenie organizowane jest przez Teatr Figur i Fabrykę Sztuki w Łodzi, czyli dwóch operatorów Przestrzeni Sztuki.
Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
W połowie maja w Teatrze Przedmieście w Rzeszowie odbyła się premiera spektaklu „Księga powrotu” w reżyserii Anety Adamskiej-Szukały. „Księga powrotu” to podróż przez pamięć – własną, rodzinną, zbiorową. Twórcy zwracają się ku historiom, które od lat powracają w ich twórczości, przywołując losy dawnych mieszkańców Rzeszowa i Galicji. Tym razem zrezygnowali z tradycyjnej narracji, aby oddać głos tym, o których często się zapomina. W procesie prób korzystali ze wspomnień, archiwaliów, zapisów audio oraz materiałów literackich i prywatnych. Spektakl łączy formę performansu i sztuk wizualnych; ważnym elementem jest muzyka wykonywana na żywo, tworząca pomost między przeszłością a teraźniejszością.
W dniach 21-26 czerwca odbędzie się 5. edycja festiwalu OFF Rzeszów. Jego celem jest prezentacja najnowszych nurtów w teatrze offowym oraz stworzenie miejsca wymiany idei, doświadczeń i poglądów dotyczących teatru offowego pomiędzy twórcami i odbiorcami. Kuratorką festiwalu jest Katarzyna Knychalska – założycielka i prezeska Fundacji Teatr-Nie Taki we Wrocławiu, wydawczyni, redaktorka naczelna portalu Teatralny.pl i czasopisma o teatrach niezależnych „nietak!t”.
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
W sobotę 17 maja, Teatr w Olsztynie otworzył przed zwiedzającymi swoje podziemia, prezentując wystawę „Kapsuła czasu” w ramach Nocy Muzeów. Wydarzenie to przyciągnęło licznych miłośników teatru i historii, oferując unikalną okazję do zwiedzenia kulisy niemal stuletniej działalności tej instytucji. Wystawa to efekt pracy zespołu teatru oraz zaangażowania społeczności lokalnej. Prezentowane eksponaty, w tym archiwalne fotografie, kostiumy, rekwizyty oraz elementy scenografii, pochodzą zarówno z zasobów teatru, jak i z prywatnych kolekcji pracowników oraz widzów. Szczególną uwagę zwiedzających przyciąga zapadnia teatralna. Zwiedzanie odbywało się z przewodniczką, która dzieliła się ciekawostkami i anegdotami związanymi z eksponatami oraz historią teatru. Wystawa została przygotowana w duchu zero waste, z wykorzystaniem istniejących rekwizytów, materiałów i pamiątek.
Przypominamy, że do 9 czerwca trwa otwarty nabór do Letniego Klubu Gońca Teatralnego do grup 11-15 lat oraz 15-18 lat. Jest to kolejna edycja wakacyjnych warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży ze znakomitymi aktorami Teatru Jaracza. Od 30 czerwca do 4 lipca uczestnicy i uczestniczki będą mogły ćwiczyć warsztat aktorski, bawić się w teatr, dzielić swoimi pasjami, wzruszeniami i wrażliwością oraz spędzać czas w grupie.
Teatr Lubuski w Zielonej Górze
W maju w Zielonej Górze wydarzyły się dwie ważne inicjatywy. Pierwszą z nich była premiera spektaklu „Kasie” w reż. Filipa Gieldona (9 maja): zaskakująca, porywająca, pełna absurdalnego humoru, ale i gorzkiej prawdy o codzienności. Kasia – bohaterka, która buntuje się przeciwko roli „grzecznej żony” – przeprowadza nas przez szalony świat wyobrażeń, emocji, ryzykownych scenariuszy i marzeń o „innym” życiu. Dzięki dynamicznej reżyserii Filipa Gieldona, absurd gonił absurd, a śmiech widzów niósł się po sali.
Drugim wydarzeniem była konferencja „Jak teatr zmienia życie?” (21 maja). Tym razem postawiliśmy na otwarty dialog z widzami. Zaprosiliśmy też gości, którzy podzielili się swoim doświadczeniem. Jadwiga Jagoda Skowron, pełnomocniczka dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, opowiedziała o swoich doświadczeniach jako koordynatorki programu, który rzeszowski teatr realizuje nie tylko w mieście, ale też na terenie podkarpacia. Ryszard Klimczak, redaktor naczelny Dziennika Teatralnego, zwracał uwagę na to, jak ważny jest kontakt z teatrem od najmłodszych lat. Na widowni znalazły się osoby w każdym wieku – większość podzieliła się swoimi przeżyciami, związanymi z pierwszym kontaktem z teatrem. Okazało się, że niezależnie od momentu, w którym odkryli teatr dla siebie, chodzą do niego do dziś i przeżywanie spektakli to ważna część ich życia.
W sobotę 31 maja odbyła się premiera spektaklu „Czerwony Kapturek” w reż. Cezarego Żołyńskiego. Początek czerwca świętujemy z dziećmi, ponieważ cały pierwszy tydzień miesiąca poświęcamy temu właśnie tytułowi.