Kalendarium

Majdan. Spacer

15:00 05.11.2017

15.00 Grupa Pic Pic (Kijów), „Majdan. Spacer”/”Майдан. Прогулянка” – audioperformans w przestrzeni publicznej; autorzy: Dmytro Levytskyi, Piotr Armianowskyi, Kateryna Ponomarenko; 80 min (wstęp wolny; obowiązują rezerwacje: bilety@instytut-teatralny.pl lub +48 791 877 377); audioperformans w języku polskim.

start: 15.00, ul. Canaletta, przy budynku nr 4
koniec: ok. 16.20, Pl. Zamkowy, taras widokowy nad al. Solidarności (przy Kościele św. Anny)

Grupa Pic Pic (Kijów)
Majdan. Spacer”/”Майдан. Прогулянка
audioperformans w przestrzeni publicznej,1,20h
autorzy: Dmytro Levytskyi, Piotr Armianowskyi
tekst: Dmytro Levytskyi
performerka: Kateryna Ponomarenko
kompozytor: Jonathan George Fox (UK)
głos: Katarzyna Lalik

„Nazywam się Krystyna i jestem wymyślona. Moje ciało nie jest młode i nie jest stare, moje kości nie kruszą się i nie bolą, moich rzeczy nie ma. Nie jestem pracownikiem muzealnym, i do muzeum z tobą nie pójdę. Mam nadzieję.”

Krystyna pójdzie z nami na kijowski Majdan Niezależności. Będzie naszą przewodniczką podczas
performatywnej wycieczki po Majdanie podczas Rewolucji Godności. Głos Krystyny opowie o jednej nocy, 10/11 grudnia 2013 roku, kiedy protestujący przez wiele godzin bronili się przed szturmem  oddziałów Berkutu. Krystyna opowie historię Maszy - studentki Kijowsko-Mohylańskiej Akademii, która  tej nocy, zamiast uczyć się do egzaminu z historii radzieckiego społeczeństwa, pojechała na Majdan, żeby bronić namiotowego miasteczka przed oddziałami specjalnymi milicji.

Wydarzenia relacjonowane są w słuchawkach i performowane na żywo. Realne wspomnienie zamienia się w doświadczenie akustyczne, a patos wspomnień zostaje rozbrojony doświadczeniem codzienności miasta.

Performatywna wycieczka po kijowskim Majdanie realizowana w Kijowie odbywa się w realnej przestrzeni Majdanu Niezależności i okolicznych ulic. W Warszawie kijowski Majdan będzie reprezentowany przez miejsca, w których w ostatnich latach odbywały się lokalne manifestacje i protesty uliczne. Mapa Kijowa zostanie nałożona na mapę Warszawy.

To najpiękniejsze, co mogło stać się z naszymi najjaśniejszymi wspomnieniami. Miasto jako ekran, ciało jako projekcja, głos jako drogowskaz.
Nadia Parfan, kulturolożka, aktywistka, kuratorka Festiwalu Kina i Urbanistyki „86”

Ten spacer poświęcony jest Majdanowi współpracy i solidarności, czyli temu, co politycy próbują przesłonić Majdanem bohaterów i wrogów.
Ilko Gladschtayn, dyrektor festiwalu 86Procat

PicPic  – kijowska grupa zajmująca się immersyjnym teatrem (teatrem zanurzenia). Realizuje przede wszystkim audio-toury, m.in. „Sprawa Mendela Bejlisa” -  audio-tour rozgrywający się w kijowskiej dzielnicy Podole, badający przemoc na ulicach miasta, na przykładzie historii Mendela Beilisa, oskarżonego w 1912 roku o rytualny mord na chrześcijańskim chłopcu; „Nad przerwą w życiu” – audio-tour prowadzony na ulicach Slavutycha, miasta zbudowanego dla pracowników stacji atomowej w Czarnobylu i uważanego za najmłodsze miasto post-radzieckiej przestrzeni.

WSTĘP WOLNY

Na audiopeformans wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
rezerwacje: bilety@instytut-teatralny.pl,  +48 791 877 377 (pon. - pt. od 12:00 do 18:00).

ADRES:

start: 15.00, ul. Canaletta, przy budynku nr 4
koniec: ok. 16.20, Pl. Zamkowy, taras widokowy nad al. Solidarności (przy Kościele św. Anny)

ZOBACZ TRAILER: