Państwowy Instytut Wydawniczy zaprasza na spotkanie poświęcone książce Roberta Jarockiego SZTUKA I KREW 1939-1945. W czasie spotkania odbędzie się rozmowa i dyskusja na temat CZY WARTO UMIERAĆ ZA SZTUKĘ?
Spotkanie poprowadzi Janusz Majcherek.Udział w spotkaniu zapowiedzieli: Izabella Cywińska, Józef Duriasz, Maja Komorowska, Natalia Korczakowska, Danuta Szaflarska, Joanna Szczepkowska i Paweł Wodziński.
Spotkanie odbywa się w 20. rocznicę śmierci Bohdana Korzeniewskiego, który jest jednym z bohaterów książki.
„Sztuka i krew 1939-1945”Książka Roberta Jarockiego przedstawia wojenne losy osób zaangażowanych w ratowanie polskich dóbr kultury przed zniszczeniem i wywiezieniem. Czytelnik znajdzie w niej znakomicie nakreślone sylwetki Stanisława Lorentza, Jarosława Iwaszkiewicza, Jana Zachwatowicza, Aleksandra Gieysztora czy Karola Estreichera na tle burzliwych wydarzeń czasów wojny. Napisana jak reportaż, oparta na rozmowach, listach i wspomnieniach, pozwala poczuć ówczesną atmosferę i jednocześnie docenić zasługi tych najwybitniejszych przedstawicieli polskiej inteligencji dla polskiej kultury.
Robert Jarocki (ur. 1932) – dziennikarz specjalizujący się w reportażach biograficzno–historycznych o wybitnych polskich inteligentach. Autor kilkunastu książek (m.in. o Stanisławie Lorentzu, Janie Zamoyskim, Anatolu Mühlsteinie, Aleksandrze Gieysztorze, Piotrze Słonimskim i Romanie Jasińskim), laureat narody im. Ksawerego Pruszyńskiego przyznawanej przez polski Pen Club.