„Projekt teatralny „Józef&Ko” jest połączeniem opowieści i historii z opowiadań Brunona Schulza, które prowokują niespodziewane spotkania różnych postaci i bohaterów. Wszystkie te fragmenty łączy statyczny i monotonny „jazz” narratora. Te dwie płaszczyzny: narrator i sama akcja, organicznie współistnieją w jednej przestrzeni sceny, próbując znaleźć jeden drugiego, chociaż nie jest to dla nich najważniejsze. W spektaklu wykorzystano muzykę zespołu „Arms and Sleepers” z Nowego Yorku, który chętnie wziął udział w tym projekcie.
BILETY:
wstęp wolny, po wcześniej rezerwacji:
- bilety@instytut-teatralny.pl
- + 48 22 745 10 32
STRONA INTERNETOWA:
FESTIWAL SCHULZ W WARSZAWIE, DROHOBYCZ W WARSZAWIE
SCHULZ W WARSZAWIE, DROHOBYCZ W WARSZAWIEFestiwal Schulzowski19—25 listopada 2012pod honorowym patronatem Marszałka Senatu RP Bogdana BorusewiczaNadchodzący rok 2012 przypomina o życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy i grafików Brunona Schulza (ur. 12 lipca 1892 r., zm. 19 listopada 1942 r). Przypada w tym roku 120 rocznica urodzin i 70 rocznica tragicznej śmierci artysty. „Sklepy cynamonowe”, „Sanatorium pod Klepsydrą” czy „Xięga bałwochwalcza” stały się uznanym elementem kultury światowej. Świadczą o tym dziesiątki przekładów, wydań i krytycznych analiz twórczości Schulza. Zagłada to miliony ofiar, ale czasem jednostkowa śmierć ją wyraża w szczególnie dobitny sposób. Taka była śmierć Schulza zamienionego w osobistego niewolnika przez jednego gestapowca i zastrzelonego przez drugiego, po to tylko by dokuczyć pierwszemu.W związku z rocznicami schulzowskimi zapraszamy na akademicko-kulturalny – Festiwal Schulzowski „Schulz w Warszawie, Drohobycz w Warszawie”, w dniach 19-25 listopada br.Festiwal rozpocznie się 19 listopada o godz. 15:00 w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich na Uniwersytecie Warszawskim (w planie m.in. sesja naukowa o antagonizmie i pojednaniu). Wieczór otwarcia zakończy koncert muzyki polskiej w wykonaniu solistki Anny Karasińskiej i Varsovia Trio.
Od 20 listopada (oprócz 21.11) w kinie Kultura pokazywany będzie film „Sanatorium pod klepsydrą”.
W środę 21 listopada zapraszamy na wernisaż wystawy „W stronę Schulza” na Akademii Sztuk Pieknych (Wydział Sztuki Mediów i Scenografii, Spokojna 15).
Piątek i sobota to dni sesji i paneli naukowych (Pałac Tyszkiewiczów-Potockich, UW). W programie: „Czym była Warszawa dla Schulza?” (23.11, godz. 14:00), „Czy jesteśmy już gotowi przyjąć grafikę Schulza?Kultura perwersji w kulturze otwartej” (23.11, godz. 19:00), „Socjologia Drohobycza” (24.11, godz. 10:00), „Gwiazdozbiór Drohobycza (Schulz, Gottliebowie, Chciuk, Bergner)” (24.11, godz. 12:15), „Bruno Schulz: żydowski Polak/polski Żyd?” (24.11, godz. 14.30).
Festiwal zakończy koncert Raphaela Rogińskiego z zespołem „From Thee to Thee” (WSMiS ASP, Spokojna 15).
Przez cały tydzień można będzie również oglądać wystawę „Drohobycz Artystów. Wystawa w 70 rocznicę śmierci i 120 rocznicę urodzin Brunona Schulza” w Kordegardzie (otwarcie w czwartek 15 listopada o godz. 18.30).
Podczas Festiwalu chcielibyśmy także stworzyć okazję dla prezentacji działalności zasłużonego ośrodka badań schulzologicznych jakim jest Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne im. Igora Menioka Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu, kierowanego przez dr Wierę Meniok i występu coraz lepiej znanego, także w Polsce, akademickiego teatru alternatywnego Alter z Drohobycza, który opracował parę inscenizacji Schulza. W ten sposób planowane obchody przyczyniłyby się do tak potrzebnego zbliżenia polsko-ukraińskiego.
Na Alterowską inscenizację schulzowską „Józef&Ko” zapraszamy w sobotę 24.11, godz. 18:00 do Instytutu Teatralnego (Jazdów 1, wstęp wolny po wcześniejszej rezerwacji: bilety@instytut-teatralny.pl lub 22 745 10 32).