Nudzisz się? Wpadnij na Stypę.
Kolejny odcinek telenoweli pt. „Rafał Urbacki”. Tancerz na wózku, niepełnosprawny celebryta i homoseksualny eks-oazowicz powraca, by zmierzyć się z legendą choreografii – dziełem Billa T. Jonesa, które przed dwoma dekadami amerykańska krytyka okrzyknęła moralnym szantażem i śmiertelnym zagrożeniem dla ludzkich sumień. W swoich dotychczasowych pracach mierzył się z fałszywym współczuciem i katolickim miłosierdziem, odgrywał kibolskie przyśpiewki i kpił z działań charytatywnych nobliwych filantropów. Choć porusza ważne tematy, najbardziej lubi mówić o sobie.
Tym razem Urbacki – bohater okładek i śniadaniowych telewizji – na warsztat bierze czwartą władzę. Na co i na kogo można skierować kamerę? Co lepiej wyciąć w redakcji i dlaczego nie każdy ma prawo do sprostowania? Kiedy wypowiedź artysty jest poważną opinią, a kiedy – skandalicznym popisem? Również wykluczeni potrafią wykluczać, a liberalne media – cenzurować nie gorzej od tych z Matką Boską w logo.Wśród innych tabu, będzie też mowa o śmierci.
„Zrobiłem Coś po czym mogę już spokojnie odejść” – mówi artysta.Brzmi pretensjonalnie? To dopiero początek.
Reżyseria i choreografia: Rafał UrbackiDramaturgia i support: Witold MrozekMuzyka: Jan SuświłłoGościnnie zaśpiewa: Agata WąsikOprawa wizualna/projekcje: Kacper LipińskiRealizacja wideo: Wojtek Klimala
BILETY:
wstęp wolny
REZERWACJA:
wejściówki można rezerwować wysyłając wiadomość na maila rezerwacje@instytut-teatralny.pl
MIEJSCE:
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiegoul. Jazdów 1, Warszawa
RAFAŁ URBACKI
ur. w 1984 r. choreograf, reżyser, performer. Studiował reżyserię dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim i wiedzę o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją edukację artystyczną rozpoczął w 2005 r. – jako tancerz z niepełnosprawnością poruszający się na wózku – w bytomskim Teatrze Tańca „Kierunek” (projekty m.in. Gessel Mason, Victoria Fox). Uczeń Iwony Olszowskiej, pierwszej w Polsce pedagożki technik contact-improvisation i Body Mind Centering. Rezydent w programie poznańskiego Starego Browaru: SOLO PROJEKT 2010, w ramach którego zrealizował lecture performance pt. „Mt 9,7”, krytycznie podejmujący temat miłosierdzia w kulturze polskiej („Mt 9,7” prezentowany był m.in. na 20. TanzTage w Berlinie i Europejskim Kongresie Kultury we Wrocławiu). Reżyser projektów: „Zrównywanie” o przestrzeni życiowej mieszkańców Śląska (Bytom, 2009), „Mover. Projekt społeczny” o tancerzach w Polsce (Śląski Teatr Tańca w Bytomiu, 2010), „Rewind” o dorastaniu w latach 90 (projekt niezależny, Warszawa-Kraków, 2011), „kto podskoczy jest pedałem, hej” o nowych propozycjach dla polskiego ruchu LGBT (Festiwal POMADA3, 2012) oraz „W Przechlapanem” z udziałem osób niepelnosprawnych (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, 2012). Choreograf spektaklu Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego: „Tęczowa Trybuna 2012” (Teatr Polski we Wrocławiu 2012), musicalu „Położnice Szpitala Św. Zofii” (Teatr Rozrywki w Chorzowie, 2011), „W imię Jakuba S.”(Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, 2011) oraz „Dwunastu gniewnych ludzi” w reż. Radosława Rychcika (Teatr Nowy, im. Tadeusza Łomnickiego Poznań, 2012). Jako performer przygotował kilka projektów solowych i video-dance (m. in: “The Lift” 2009, “The Adventures of Giraffe & Charming Sealy” 2010). Od trzech lat porusza się bez pomocy wózka dzięki opracowaniu autorskiej metody ruchu opartej na tańcu współczesnym i technikach świadomościowych.