CHÓR KOBIET to nowoczesna forma teatru chórowego. Zespól tworzy 26 kobiet różnych zawodów i w różnym wieku. Libretto spektaklu jest kolażem tekstów kultury. Fragmenty Antygony, dzieł Agambena, Barthesa, Jelinek, Butler, CHÓR miksuje z frazami codziennego języka, sloganami reklamowymi, przepisami kulinarnymi, dźwiękiem komputera, cytatami z filmów i baśni. CHÓR KOBIET podważa klisze językowe i odsłania język w jego ideologicznym wymiarze, przemawia słowami tekstów wykluczonych.
Dramat nowożytny zerwał z chórem, przez co pozbawił się pewnego wymiaru tragiczności. Musimy przywrócićchór scenie, znaleźć nowe formy jego teatralnej obecności; musimy przywrócić kobiety chórowi. CHÓR KOBIET będzie krzyczał, szeptał i śpiewał. Słowa potraktuje jak muzykę. Język przemieni w głos – uruchomi jego subwersywną siłę. (Marta Górnicka, reżyserka)
W podsumowaniu sezonu 2009/2010 „Najlepszy, najlepsza, najlepsi” przeprowadzonym przez Miesięcznik ”Teatr” spektakl CHÓR KOBIET został uznany za jeden z najlepszych i najciekawszych spektakli teatru alternatywnego oraz muzycznego. W artykule ”Z czym do Europy, czyli pół roku polskiej kultury” opublikowanym w ”Gazecie Wyborczej” 01. 07. 2011, CHÓR KOBIET został uznany za jedno z 10 najciekawszych wydarzeń w programie kulturalnym polskiej prezydencji w UE. Spektakle CHÓRU były prezentowane na polskich i zagranicznych festiwalach teatralnych: w Czechach, Francji, Irlandii, Indiach, Japonii, Niemczech, Szwajcarii i na Ukrainie.
BILETY:
20 zł do nabycia w kasie kina, City Cafe i Czytelni pod Ratuszem w Jarocinie.
STRONA INTERNETOWA:
ADRES:
Aula Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1ul. Franciszkańska 163 – 200 Jarocin
TWÓRCY:
koncept, libretto, reżyseria: Marta Górnickapartytura: IENchoreografia: Anna Godowskakonsultacje dyrygenckie: Agnieszka Symelawspółpraca kostiumograficzna i scenograficzna:Maja Wolak, Anna Maria Karczmarskawspółpraca naukowa, literacka: Agata Adamieckakonsultacje dyrygenckie: Marta Sulewska
choreutki:Maniucha Bikont, Justyna Chaberek, Ewa Chomicka, Paulina Drzastwa, Alicja Herod, Anna Jagłowska, Natalia Jarosiewicz, Katarzyna Jaźnicka, Ewa Konstanciak, Ewa Kossak, Agnieszka Makowska, Kamila Michalska, Jolanta Nałęcz-Jawecka, Natalia Obrębska, Anna Rączkowska, Anna Rusiecka, Karolina Szulejewska, Kaja Stepkowska, Iwona Tołbinska, Agata Wencel, Karolina Wiech, Anna Wodzyńska, Anna Wojnarowska.
WIELKI TEATR W MAŁYM MIEŚCIE
Wielki Teatr w Małym Mieście to projekt stowarzyszenia JAROCIN XXI, w ramach którego od ośmiu lat pokazywane są spektakle, dla których scenę stanowią otwarta przestrzeń miejska (targowisko, parkingi, rynek) i nieodstępne na co dzień obiekty zamknięte (hale naprawcze, nieczynny market, parowozownia). Założeniem Wielkiego Teatru w Małym Mieście w 2013 roku jest prezentacja spektakli które stanowią swoiste głosy ludzkich losów, na zakończenie projektu będzie to głos kobiet.
Projekt stowarzyszenia JAROCIN XXI został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminę Jarocin, Powiat Jarociński i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.