część I – OLMANY (film)
Tytułowe Olmany to wieś na południu Białorusi, położona na skraju największego w Europie obszaru bagien. Żadne wysiłki ZSRR nie dały im rady – planowane melioracje czy budowa autostrady spełzły na niczym. Bołota są łaskawe – można na nich zbierać żurawinę i nieźle zarobić, ale też budzą respekt – są niebezpieczne. I niezmienne od wieków.W filmie, wraz z charyzmatyczną przewodniczką, Saganichą, udajemy się w głąb bagien, słuchając barwnych historii o miejscach świętych i przeklętych. Podpatrujemy sytuacje z życia bohaterów – paradoksalne, śmieszne, wzruszające. Dotykamy reguł życia jakby wyjętych z przeszłości, dziś dla nas nieprawdopodobnych.
reżyseria: Jagna Knittelzdjęcia: Oleksiy Nahornyuk, Jagna Knittelmontaż: Andres Herreroprodukcja: Stowarzyszenie Panorama Kultur 2012czas trwania: 40 minut
część II – OLMANY INTERLUDIUM (spektakl)
Przedstawienie jest próbą znalezienia formuły na pracę z tradycyjnymi, obrzędowymi pieśniami. Jest poszukiwaniem równowagi między ich brzmieniem, treścią, a naturalną formą, wzmacniającą ich przekaz. Wszystkie utwory użyte w spektaklu pochodzą z materiałów nagranych i opracowanych przez jego uczestników, podobnie jak wykorzystane w oprawie audiowizualnej zdjęcia.
Spektakl powstał w ramach projektu „Głosy Europy. Tradycyjne pieśni Polesia we współczesnej kulturze – polsko białorusko-ukraińska współpraca artystyczna”, we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, oraz Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Panorama Kultur.
przygotowanie muzyczne: Olga Jemialjanczyk (Mińsk)reżyseria: Przemysław Wasilkowskiwykonawcy: zespół „Z lasu” – Maniucha Bikont, Julita Charytoniuk, Olga Chojak, Joanna Gancarczyk, Ewa Grochowska, Anna Jakowska, Jagna Knittel, Zuzanna Lelek, Karolina Podrucka, Olga Kozieł oraz Olga Jemialjanczyk (gościnnie).czas trwania: 35 minut
BILETY:
Bilety w cenie 25 zł będzie można nabyć przed rozpoczęciem wydarzenia.
ORGANIZATOR:
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Panorama Kultur.
ADRES:
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiegoul. Jazdów 100-467 Warszawa
RECENZJE
(…) Projekty, których ambicją jest ocalenie tego, co wraz z ludźmi odchodzi w inny wymiar, są bezcenne nie tylko dla etnografów. Również dla widzów – współuczestników, których przenika wzruszenie o zupełnie innej fakturze niż ta prowokowana przez przedstawienia współczesne. Głębsze i trudniejsze do zapomnienia. W obrazie życia, który nie podlega komercyjnym presjom, objawiają się prastare prawdy o życiu ludzi na Ziemi. (Kamila Łapicka, „W sieci”, nr 44, 4-11 listopada 2013 roku – czytaj całą recenzję na www.e-teatr.pl)
(…) Swego czasu pisałem o tym, że w działaniach teatralnych folk i kultura ludowa w dużej mierze traktowane są jak ornament, obdarte z pierwotnego znaczenia. W przypadku „Olmany Interludium” jest chwalebnie inaczej. To reżyser, Przemysław Wasilkowski, słuchał, co miała do powiedzenia kultura ludowa (poprzez pieśń) oraz jakie sugestie miały uczestniczki projektu, obeznane z kulturą tradycyjną Polesia. Widać było, że reżyser zwracał uwagę, jak brzmiała dana pieśń i głęboko przemyślał, w jaki sposób połączyć ją z ruchem scenicznym. Dzięki temu udało się zebrać elementy koncertu, projekcji multimedialnej, lekkich efektów pirotechnicznych i tańca w jedną, naturalną całość. Cieszy taki efekt końcowy, gdyż trudno jest przedstawić na scenie właściwy kontekst towarzyszący takiemu zjawisku kultury ludowej, jakim są pieśni tradycyjne. (Witt Wilczyński, „Głosy Europy. Białoruskie Polesie w Instytucie Teatralnym” – czytaj całą recenzję na www.folk24.pl)
STOWARZYSZENIE PANORAMA KULTUR
Stowarzyszenie Panorama Kultur istnieje od 2003 roku. Prowadzi portal internetowy Panorama Kultur – Europa Mniej Znana, poświęcony życiu kulturalnemu Europy Środkowo-Wschodniej. Panorama Kultur wspiera inicjatywy i osoby zajmujące się działalnością kulturalną w Europie Środkowo-Wschodniej, realizuje projekty promujące idee tolerancji i dialogu kultur, prowadzi działania lokalnie, w siedzibie Stowarzyszenia (Wojsławice, powiat chełmski).
Szczegóły na stronie internetowej www.pk.org.pl