Miksując fragmenty klasycznych tekstów kultury takich, jak Dziady, czy Sen nocy letniej, z wypowiedziami współczesnymi, aktorki domagają się prawa głosu dla siebie i innych. Świadomie wybierając medium teatru i odnosząc się do jego tradycji, chcą, aby stał się przestrzenią obecności historii jednostkowych, pobocznych, kobiecych, prowincjonalnych.„MY młodzi i nie starzy,my – niewierni samym sobie,my – niemający wspólnej sprawy,niemający wspólnej korony,my o wielu logikach,my o wielu językachi my o amerykańskich i hebrajskich imionachmożemy siebie nazywać my, bo tylko to nas łączy!Nie ojciec, nie matka, nie Bóg Ojciec i Matka Boska – Polka,ale my, którzy z wyboru samych siebie nazywamy nami.My chcemy powiedzieć, że choć jesteśmy nami, to co nas łączy nazywać będziemy różnicami”.
obsada, scenariusz i reżyseria: Iwona Konecka, Ilona Paluchowska, Katarzyna Pągowska, Anna Sadowskateksty: Thomas Stearns Eliot, Szczepan Kopyt, Adam Mickiewicz, Robek Paluchosky, Wiliam Szekspir, zespółoprawa audiowizualna: Piotr Magdziarzmuzyka: MC Gyver, whntPo przedstawieniu zapraszamy na dyskusję, którą poprowadzi Justyna Lipko-Konieczna (Teatr Studio).
BILETY:
20 zł (normalny)10 zł (ulgowy)> Kup on-line na EVENTIM.PLBilety dostępne również w:- księgarni PROSPERO,– bileteriach EMPIK,– sklepach Saturn,– salonach Media Markt,– kasy sieci Eventim.
REZERWACJA:
@: bilety@instytut-teatralny.pltel. +48 791 877 377
ADRES:
Instytut Teatralnyim. Zbigniewa Raszewskiegoul. Jazdów 100-467 Warszawa
TEATR REALISTYCZNY
Teatr Realistyczny, którego wieloletnim liderem był Robek Paluchosky, powstał w 1995 roku. Poza twórczością teatralną, grupa wielokrotnie inicjowała działania ze społecznościami, m.in. na skierniewickich podwórkach, w małych miejscowościach województwa łódzkiego, a od 2014 roku tworzy miejsce działań społecznych i artystycznych na osiedlu Widok w Skierniewicach.
MÓW ZA SIEBIE!
„Mów za siebie!” to cykl prezentacji twórców, dla których podstawową formą i środowiskiem pracy jest grupa teatralna. W ramach projektu pokazane zostaną przedstawienia grup pochodzących z różnych stron Polski, które zajmują się projektami offowymi. Ich twórczość – podejmowane tematy, estetyka przedstawień i metody pracy – są jednak bardzo zróżnicowane. Można tu znaleźć zarówno przykłady teatru fizycznego, dramatycznego, wykorzystania nowych mediów, jak i akcje performatywne oraz próby community theatre – przedstawień tworzonych wspólnie z różnymi grupami społecznymi. W niektórych projektach pozycja reżysera jest bardzo silna, inne powstają w procesie grupowym. Oparte są na autorskich montażach tekstów lub scenariuszach pisanych przez grupę, ale także na adaptacjach dramatów.
Łączy je to, że zazwyczaj stanowią jawnie osobistą wypowiedź twórców, wyrażają indywidualny punkt widzenia, własną interpretację rzeczywistości. Powstają poza teatrami instytucjonalnymi i najczęściej są tylko jedną z form aktywności konkretnej grupy, poza np. prowadzeniem ośrodka kultury, programami edukacyjnymi i społecznymi. Celem projektu „Mów za siebie!” jest rozpoznanie różnorodności środków wyrazu i praktyk polskich grup teatralnych, a tym samym ujawnienie często niedostrzeganych zróżnicowań na mapie teatralnej Polski i nasycenie jej nowymi szczegółami. Po każdej prezentacji odbędzie się dyskusja z udziałem artystów.
kuratorka: Zofia Dworakowska
Projekty
MÓW ZA SIEBIE
Cykl prezentacji twórczości polskich grup teatralnych.