Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego wraz z miesięcznikiem „Dialog”, Fundacją Chóru Kobiet oraz Stowarzyszeniem Dramatopisarzy i Dramaturgów Polskich zapraszają dzisiaj (15 października) o godzinie 21:30 na slam dramaturgiczny oraz zbiorowe czytanie tekstów, dla których motywem przewodnim będą m. in. romantyczne utwory polskiego pielgrzymstwa. Działanie organizowane jest w ramach Dnia Solidarności z Uchodźcami.
W akcji weźmie udział ponad sto stowarzyszeń i instytucji kultury z całej Polski. W tym dniu chcemy powiedzieć wszystkim, którzy uciekają ze swojej ojczyzny przed wojną, chaosem, głodem, pożogą i nędzą: „Jesteście u nas mile widziani!”. Bo Polska znana jest z gościnności i solidarności. Bo los uchodźcy i emigranta wpisany jest w naszą kulturę i historię. Bo potrafiliśmy i potrafimy okazać innym pomoc i współczucie.
Na 15 października Instytut zaplanował dwa działania, które wzajemnie się uzupełnią. O godz. 21:30 zaczniemy od zbiorowego, chóralnego czytania kompilacji tekstów, dla których motywem przewodnim będą romantyczne teksty polskiego pielgrzymstwa, słowa krążące w sieci i populistyczne slogany. Chór, pod wodzą Marty Górnickiej, zmiksuje języki poetów i polityków, a współtworzyć będą go artyści związani z Chórem Kobiet, pracownicy Instytutu oraz wszyscy, którzy zechcą się włączyć w nasze działanie.
Po około kwadransie głos w sprawie uchodźców zabiorą współcześni autorzy. Do udziału w slamie dramaturgicznym pod hasłem „Przychodźcy_PL” zapraszamy wszystkich chętnych dramatopisarzy. Prosimy o przyniesienie ze sobą specjalnie na tę okazję napisanej sceny lub fragmentu istniejącego dramatu – nie dłuższych jednak niż cztery strony. Chęć udziału zgłosili już m. in.: Maciej Wojtyszko, Tomasz Man, Bogna Burska, Adam Sroka, Agnieszka Jakimiak, Remigiusz Grzela, Maria Spiss, Mateusz Pakuła. Na autorów czekać będą aktorzy i publiczność gotowi do przeczytania tekstów na głos bez przygotowania, ale z zaangażowaniem.
W slamie dramaturgicznym z udziałem autorów wezmą udział aktorzy: Klara Bielawka, Radosław Chabowski, Alina Czyżewska, Katarzyna Makuch, Jola Rosa i Marek Serafin. Poprowadzą go Piotr Morawski z miesięcznika „Dialog” oraz Wojtek Cichoń – slamer, raper, poeta, organizator imprez performance poetry. Wydarzenie będzie nawiązywało do idei slamu, który stawia na pierwszym miejscu kontakt twórcy z ludźmi, którzy słuchają jego utworów.
Autorzy, którzy nie będą mogli przybyć, mogą swoje teksty nadesłać na adres: dialog@instytutksiazki.pl.
Więcej informacji o Dniu Solidarności z Uchodźcami na stronie: http://uchodzcymilewidziani.com/