Bonecos de Santo Aleixo
CENDREV – Centro Dramático de Évora
W odniesieniu do użytych materiałów, najważniejsza jest lokacja gdzie sztuka ma miejsce – nosi ona nazwę „retábulo”. Las i kwiaty pełnią tu rolę materiału budulcowego, który zastępuje tradycyjnie pojmowaną scenę. To pewnego rodzaju miniatura z kurtyną sceniczną, scenografią naniesioną na karton oraz swoim własnym oświetleniem w postaci świecy olejnej.
Lalki wykonane są z drewna i korku, mają od 20 do 40 cm wysokości i są ubrane w sposób umożliwiający natychmiastowe rozpoznanie, tak jakby były normalnymi postaciami na scenie teatralnej.
Teksty zawsze oparte były na tematach erudycyjnych, ale jako że drogą tradycji przekazywane były słownie, uległy transformacji w formę popkulturową.
Wydaje się, że tradycyjne lalki z Alentejo pochodzą z wioski o tej samej nazwie.
Lalki, które dziś będą odgrywały role w swoich sztukach, należą do rodziny Talhinhas od około trzech dekad. Michel Giacometi i Henrique Delgado po raz pierwszy odkryli je i zaprezentowali światu w roku 1967.
Obecnie, kiedy są własnością Centro Cultural de Évora, również CENDREV – Centro Dramático de Évora, zajmuje się nimi swoista ‘Rodzina’, w skład której wchodzą profesjonalni aktorzy. We ścisłej współpracy z Panem Talhinhas’em i innymi, prowadzą oni prace badawcze i utrzymują ten rodzaj wyrazu sztuki żywym.
ADRES:
Instytut Teatralnyim. Zbigniewa Raszewskiegoul. Jazdów 1
REZERWACJE:
rezerwacje@lalkatezczlowiek.eu
WSTĘP WOLNY
LALKA TEŻ CZŁOWIEK
X Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka Też Człowiek”
12-20 października 2015, Warszawa