„Po cholerę w ogóle pisać o teatrze, jeśli nie po to, by pisać o życiu?” – pytał Konstanty Puzyna, autor wydanego właśnie zbioru „Czasem coś żywego”, krytyk „Polityki”, redaktor naczelny „Dialogu”, poeta.
W teatrze szukał żywej polityczności, w Solidarności widział tradycje socjalistycznej rewolucji i narzekał na skostnienie instytucjonalnych teatrów-przedsiębiorstw, zanim było to modne. Tuż po 1968 stwierdził śmierć kontrkultury. Narzekał, że Kantor psuje Witkacego – i napisał o nim porywający esej.
Czy Puzyna był wyprzedzającym swoje czasy superbohaterem? Skoro teatr jest sztuką ulotną, po co wydawać dziś krytyków sprzed lat? O tym wszystkim i o tym, jak jeszcze i po co pisać dziś można o teatrze porozmawiamy w Instytucie Teatralnym.
W rozmowie udział wezmą:
prof. Małgorzata Szpakowska – redaktorka wydania pism Puzynydr Joanna Krakowska – sekretarz redakcji „Dialogu”, autorka przedmowy do tomu oraz m.in . biografii „Mikołajska. Teatr i PRL”dr Paweł Goźliński – krytyk teatralny, b. szef działu kultury „Gazety Wyborczej”, red. naczelny Wydawnictwa Agora.dr Weronika Szczawińska – reżyserka, kulturoznawczyni, eseistka – nominowana w 2014 do Paszportu „Polityki”
Prowadzenie: Witold Mrozek, dziennikarz „Gazety Wyborczej”, stały współpracownik Dwutygodnik.com
WSTĘP WOLNY
ADRES:
Instytut Teatralnyim. Zbigniewa Raszewskiegoul. Jazdów 100-467 Warszawa