Wykład Łucji Iwanczewskiej z cyklu Partycypacje, emancypacje, transformacje. Teatr intelektualnej wspólnoty
Cykl zatytułowany poświęcony będzie polskiej historii intelektualnej ostatnich 50 lat, odczytanej jako projekt przedstawieniowy polskiego życia społecznego. Autorka analizuje filozoficzne, estetyczne, polityczne, światopoglądowe, kulturowe idee, które znajdując wyraz w teatrze i na scenie społecznej, bezpośrednio wpływały i wpływają na kształt naszej zbiorowości.
Polski teatr krytyczny – negocjacje
Polski teatr krytyczny – negocjacje
Tematem wykładu będą negocjacje, jakie w ostatnich dwóch dekadach polski teatr podjął z historią intelektualną lat 70. i 80. Analizując wybrane produkcje teatralne i ich społeczne oddziaływanie, wskażę na formacje intelektualne wybierane jako najważniejsze i angażowane do konstruowania scenariuszy negocjujących z dominującymi narracjami historycznymi i tożsamościowymi polskiego społeczeństwa. Chciałabym także zbadać, jakie symbole, figury, partytury, idee polskiej historii intelektualnej są używane, rekonstruowane i dekonstruowane w tych współczesnych scenariuszach.
WSTĘP WOLNY
ADRES:
Instytut Teatralnyim. Zbigniewa Raszewskiegoul. Jazdów 100-467 Warszawa
Łucja Iwanczewska
Adiunkt w Katedrze Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i podyplomowych studiów z zakresu gender w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Autorka książek: Muszę się odrodzić. Inne spotkania z dramatami Stanisława Ignacego Witkiewicza (2007), Samoprezentacje. Sade i Witkacy (2010). Zajmuje się zagadnieniami performatyki, performatywnością zjawisk kultury współczesnej.
Projekty
Partycypacje, emancypacje, transformacje
Wykłady Łucji Iwanczewskiej.