MÓW ZA SIEBIE: Projekt: OJCIECTeatr Kana
„Projekt: OJCIEC” to autorski projekt teatralny, w którym opowiadamy o tym, jak wygląda doświadczenie rodzicielstwa z perspektywy ojców. Przyglądamy się temu jak młodzi mężczyźni odnajdują się dzisiaj w roli ojców, co daje im doświadczenie ojcostwa, czy i w czym różnią się od swoich partnerek w podejściu do wychowywania dzieci i jak udaje im się godzić obowiązki rodzicielskie z zarabianiem na utrzymanie rodziny. Zastanawiamy się jakie są oczekiwania wobec ojców (ze strony ich rodzin i społeczeństwa) i czy ojcowie są w stanie im sprostać. W spektaklu poruszamy również temat praw ojca.
Scenariusz jest kompilacją tekstów ojców, którzy piszą blogi i książki na temat ojcostwa oraz autorskich tekstów aktorów – ojców biorących udział w spektaklu. „Projekt: OJCIEC” jest „odpowiedzią” na „Projekt: MATKA”- spektakl, który ukazuje doświadczenia rodzicielstwa z perspektywy mam (premiera wrzesień 2014 w Ośrodku Teatralnym Kana, scenariusz i reżyseria – Mateusz Przyłęcki). Oba spektakle zostały zrealizowane w Ośrodku Teatralnym Kana w Szczecinie.
Reżyseria: Mateusz PrzyłęckiScenariusz na podstawie tekstów Tomasza Kwaśniewskiego („Dziennik ciężarowca”, „Dziennik taty” Wydawnictwo WAB), Huberta Pełki (tatakarola.blogspot.com), Macieja Mazurka (zuchpisze.pl), Tomasza Bułhaka (tatawbudowie.pl, „Tata w budowie” Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz), Pawła Klimczaka (wawrzyniec.blox.pl), tęczowy.blog.onet.pl, Ian’a Bruce’a („Jak być wspaniałym tatą”, tłumaczenie Tomasz Illg, Wydawnictwo Vesper): Mateusz PrzyłęckiAktorzy: Tomasz Grygier, Krzysztof Sanecki, Piotr StarzyńskiMuzyka: Michał Sarapata, ZespółKostiumy: Agnieszka MiluniecŚwiatło: Adam DzidziszewskiDźwięk: Piotr MotasRealizacja: Teatr KanaZdjęcia: Piotr Nykowski „POZA OKIEM”
W spektaklu wykorzystano również fragment tekstu z filmu „Powrót Jedi”, reżyseria: R. Marquand, LUCASFILM LTD oraz „Przewijanie dziecka”, BEBILON2TV, Nutricia Pro Futura Program
BILETY:
20 zł (normalny)10 zł (ulgowy)
REZERWACJA:
791 877 377
ADRES:
Instytut Teatralnyim. Zbigniewa Raszewskiegoul. Jazdów 100-467 Warszawa
MÓW ZA SIEBIE
MÓW ZA SIEBIE to cykl prezentacji twórców, dla których podstawową formą i środowiskiem pracy jest grupa teatralna. W ramach projektu pokazywane są przedstawienia grup pochodzących z różnych stron Polski, od 2014 roku były to m.in. Teatr Amareya (Gdańsk), Teatr Brama (Goleniów), Teatr Biuro Podróży (Poznań), Teatr Chorea (Łódź), Teatr Kana (Szczecin), Teatr Porywacze Ciał (Poznań), Teatr Realistyczny (Skierniewice), Teraz Poliż (Warszawa). Ich twórczość – podejmowane tematy, estetyka przedstawień, metody pracy, a także sposób funkcjonowania – forma instytucjonalna, miejsce pracy, czas trwania – są bardzo zróżnicowane. Łączy je to, że zazwyczaj stanowią jawnie osobistą wypowiedź twórców, wyrażają indywidualny punkt widzenia, własną interpretację rzeczywistości.
Celem projektu MÓW ZA SIEBIE jest rozpoznanie różnorodności środków wyrazu i praktyk polskich grup teatralnych, a tym samym ujawnienie często niedostrzeganych zróżnicowań na mapie teatralnej Polski i nasycenie jej nowymi szczegółami.