Osiem przedstawień, osiem tematów, osiem niezałatwionych spraw. Historia teatru, czyli dyskusja o współczesności. Oświecenie – niedokończony projekt? W rozmowie z cyklu KSIĄŻKA W TEATRZE, którą poprowadzi Aneta Kyzioł, udział wezmą: Jolanta Janiczak, Dorota Sosnowska, Paweł Sztarbowski oraz autor – Piotr Morawski.
Co zostało z teatru polskiego oświecenia, teatru epoki, która po raz pierwszy zupełnie poważnie potraktowała projekt modernizacji polskiego społeczeństwa? Czy tylko dziesiątki nikomu w zasadzie dziś nie znanych dramatów, których jakość literacka pozostawia wiele do życzenia? Czy tylko naiwne postulaty dydaktyki społecznej?
Książka „Oświecenie. Przedstawienia” wychodzi z założenia, że teatr jest medium aktywnym, nieustannie aktualizującym nie tylko teksty dramatyczne, lecz także sprawy, które za nimi stoją. I choć repertuar polskiego oświecenia – cały czas obecny na scenach – jest repertuarem słabym, pozwala na ponowną rewizję tematów i spraw otwartych 250 lat temu.
Nie ma co się łudzić, że takie sprawy jak emancypacja kobiet, edukacja publiczna, wyzysk ekonomiczny czy równouprawnienie społeczne zostały załatwione. Podobnie znów słychać postulaty powrotu do „prawdziwej sztuki” w teatrze, cokolwiek miało by się za tym określeniem kryć. Te i wiele innych tematów wprowadziło na polskie sceny oświecenie. I zmagamy się z nimi do dzisiaj.
WSTĘP WOLNY
ADRES:
Instytut Teatralnyim. Zbigniewa Raszewskiegoul. Jazdów 100-467 Warszawa