Koło czasu zatoczyło pełen obrót i oto już po raz dwunasty do Warszawy zawitają artyści z różnych stron świata, by powiadać i wyśpiewywać swoje historie na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania (15-19 listopada, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie). Opowiadacze to zarówno artyści o korzeniach teatralnych, jak i ci, dla których punktem wyjścia do pracy nad żywą opowieścią są literatura, praktyki muzyczne czy pamięć osobista.
W tym roku głównym wątkiem festiwalu będą opowieści o superbohaterach, przedstawiające dawnych i współczesnych herosów z różnorodnych, często zaskakujących perspektyw:- Może heroizm nie jest czynem, tylko zaniechaniem, może nie jest gestem, ale opuszczeniem ręki, może nie podjęciem wyzwania, ale odmową? – mówi dyrektor artystyczna Festiwalu Małgorzata Litwinowicz-Droździel.– Może na koniec okaże się, że nie ma większego zwycięstwa, niż przegrać najlepiej i to jest akurat to, co nam się wszystkim uda?
Opowiadacze z Fracji, Izraela, Iranu, Grecji, Niemiec, Norwegii i Polski porwą widzów festiwalu na statek opowieści, który wypłynie na spotkanie takich bohaterów jak: postacie z apokryfów Nowego Testamentu, Don Kichot i Sancho Pansa, Królowie Artur i Priam, Konrad Wallenrod i Kazimierz Deyna…
Jednym znajważniejszyuch wydarzeń Festiwalu będzie spektakl Mój ojciec trzymał broń, Raphaela Rodana z Izraela i Sahand Sahebdivani z Iranu – przyjaciół z dwóch wrogich sobie krajów, którym będą towarzyszyć znakomici muzycy: Guillermo Celanoz Argentyny i Iman Saargaren z Holandii. W świat bohaterów Iliady zabierze widzów mistrzyni interpretacji homeryckich eposów – Manya Maratou z Grecji. Regina Sommer z Niemiec przywoła postać króla Artura a Ragnhild A. Mørch z Norwegii opowie historię z czasów wojny o szcześciu i sile przebaczenia. Francuską szkołę sztuki opowiadania będą reprezentowali Michel Hindenoch i Abbi Patrix.
Po raz pierwszy na Festiwalu wystąpi Barbara Derlak, kompozytorka muzyki teatralnej i liderka zespołu Chłopcy kontra Basia, która opowie i wyśpiewa O narodzeniu. Apokryfy Nowego Testamentu. Organizatorzy Festiwalu – opowiadaczez „Grupy Studnia O.“ zaprezentują spektakl Przegrać najlepiej. Don Kichot i jego opowieści. Magda Lena Górska i Serge Thamas (Polska/Francja/Gwadelupa) przedstawią słowiańsko – afroamerykańską interpretację Konrada Wallendroda.Jarek Kaczmarek i Stefan Szczepłek w błyskotliwym dryblingu między słowami przywołają postać Kazimierza Deyny. Jak zawsze kulminacją Festiwalu będzie sobotnia Noc Opowieści.
Festiwal zorganizowany przez Stowarzyszenie „Grupa Studnia O“.wspierają Miasto Stołeczne Warszawa i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
PROGRAM:
15 listopada, środa10.00 oraz 11.30 Latający kufer, Agnieszka Aysen Kaim, Albert Kwiatkowski, Marcin Zadronecki19.00 O narodzeniu. Apokryfy Nowego Testamentu, Barbara Derlak i Sebastian Wielądek21.00 Przegrać najlepiej. Don Kichot i jego opowieści, Grupa Studnia O.
16 listopada, czwartek10.00 oraz 11.30 Okrutna siostra, Łukasz Szypkowski, Emilia Raiter, Olena Yeremenko18.00 Asterjos, legenda o Minotaurze, Michel Hindenoch (Francja)21.00 Mój ojciec trzymał broń, Raphael Rodan (Izrael) i Sahand Sahebdivani (Iran), Guillermo Celano (Argentyna), Iman Saargaren (Holandia)
17 listopada, piątek10.00 i 11.30 Mali Sindbadzi – dzieci w drodze, Beata Frankowska, Albert Kwiatkowski, Mateusz Szemraj, Adeb Chamoun (Syria)17.00 Nie tędy, Grupa Artystyczna Teraz Poliż19.00 Priam. Okup, Manya Maratou (Grecja)21.00 Konrad Wallenrod, Magda Lena Górska i Serge Tamas (Polska/Francja/Gwadelupa)
18 listopada, sobota11.00 Trali-Vari – opowieści słowiańsko-kreolskie, Magda Lena Górska i Serge Tamas (Polska/Francja/Gwadelupa)17.00 Podróże w miejscu, Abbi Patrix (Francja)19.00 Wniebowzięci, Michel Hindenoch (Francja)22.00 – 3.00 Noc Opowieści z udziałem gości Festiwalu
19 listopada, niedziela11.00 Raróg, Wielkanoc i kogel-mogel, Katarzyna Jackowska, Adam Cudak, Ola Rózga16.30 Król Artur. Sekret dwóch mieczy, Regina Sommer (Niemcy)18.30 Horyzont, Ragnhild A. Mørch (Norwegia)21.00 Deyna. Gra w życie, Jarosław Kaczmarek i Stefan Szczepłek
BILETY:
Bilety do nabycia w Instytucie Teatralnym
Rezerwacje: bilety.mfso@gmail.com
Ceny:
Spektakle poranne dla dzieci: 10zł/dziecko, opiekunowie bezpłatnie
Spektakle wieczorne (g. 17.00, 19.00, 21.00): 20 zł
Noc opowieści: 30 zł
INFORMACJE:
ADRES:
Instytut Teatralnyim. Zbigniewa Raszewskiegoul. Jazdów 100-467 Warszawa