Tango argentyńskie – gatunek który rodził się pomiędzy kulturami, językami i tradycjami – południowoamerykańskimi, afrykańskimi i europejskim. Zachęca do refleksji na styku teorii i praktyki. I to właśnie jemu poświęcone zostanie spotkanie w Instytucie Teatralnym, na które zapraszamy 8 kwietnia o 18.00.
Skąd wziął się fenomen popularności tanga w Polsce, tu i teraz. Co nam, tańczącym, daje? Jaką pełni funkcję w naszym życiu? Jakie potrzeby pozwala zaspokoić? Na jakie deficyty jest odpowiedzią? Co łączy tango z innymi technikami pracy z ciałem, a co jest dla tego gatunku specyficzne? Czy można by się pokusić o próbę skonstruowania antropologii tanga? Na ile współczesna humanistyka może tancerzom tanga dostarczyć narzędzi do zrozumienia własnego cielesnego doświadczenia? Gdzie szukać narzędzi teoretycznych? Czy da się wyjaśnić magię objęcia?
Gościem spotkania będzie Ida Zagrzejewska – tancerka, podróżniczka, projektantka.
LAJT to zawiązana pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych inicjatywa grupki badaczy zainteresowanych tańcem w jego najróżniejszych odmianach. Pomysł na Akademię zrodził się z rozmów na temat trudności w opisie aktywności tanecznych przy pomocy słów. Organizatorzy Akademii mają nadzieję, że LAJT choć trochę przyczyni się do integracji szeroko pojętego środowiska tanecznego i pomoże praktykom lepiej się nawzajem zrozumieć. Spotkania będą odbywały się w różnych miastach Polski – pierwsze planowane jest w Warszawie, kolejne w Krakowie, Poznaniu i Łodzi.LAJT tworzą: Agata Chałupnik (UW), Zuzanna Kann (UW), Wojciech Klimczyk (UJ), Hana Umeda (UW), Karolina Wycisk (UJ).
fot. Szymon Ferfecki
WSTĘP WOLNY
ADRES:
Instytut Teatralnyim. Zbigniewa Raszewskiegoul. Jazdów 100-467 Warszawa