Marta Guśniowska, Zakład karny – o stówę, reż. Piotr Kurzawa
Przewrotna groteska o zakładzie karnym, który staje się azylem wolności. Bohater odwiedzający w więzieniu swego brata stopniowo odkrywa tajemnicę tego dziwnego miejsca. Przebywający tam skazani to ludzie, którzy dobrowolnie wybrali pobyt w odosobnieniu. Regulamin zakładu i organizowane zajęcia resocjalizacyjne dają im poczucie sensu i porządku, którego na próżno szukać w rzeczywistości poza murami. Izolacja od trudów życia codziennego pozwala odzyskać wewnętrzny spokój i poczucie wolności. Czy jednak ta utopijna wizja zaprogramowanej i narzuconej „wolności” nie staje się w rzeczywistości jeszcze jedną formą społecznego ucisku? Sztuka zdobyła III Nagrodę w zamkniętym konkursie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i WFDiF na utwór dramatyczny dla TEATROTEKI.
tekst: Marta Guśniowskareżyseria: Piotr Kurzawaobsada: Bartłomiej Firlet, Aldona Jankowska, Philippe Tłokiński, Antoni Ostrouch, Adam Biedrzycki, Włodzimierz Press, Krzysztof Strużycki, Michał Breitenwald, Andrzej Glazer, Krzysztof Krupiński, Tomira Kowalik, Elżbieta RomanowskaW rozmowie po projekcji udział weźmie: Piotr Kurzawa (reżyser). Prowadzenie – Joanna Biernacka-Płoska.
WSTĘP WOLNY
liczba miejsc ograniczona
obowiązują bezpłatne zaproszenia
ADRES:
Instytut Teatralnyim. Zbigniewa Raszewskiegoul. Jazdów 100-467 Warszawa
Projekty
Teatroteka
Cykl ekranizacji polskiej młodej dramaturgii teatralnej przygotowany przez WFDiF.
TEATROTEKA WFDiF
TEATROTEKA to cykl ekranizacji polskiej młodej dramaturgii produkowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, największą państwową wytwórnię filmową w Polsce.
Ideą projektu jest wykorzystanie potencjału technologii filmowej do ekranizacji najbardziej wartościowych osiągnięć młodej polskiej dramaturgii teatralnej.
W ciągu ostatnich piętnastu lat zaistniało w Polsce nowe pokolenie autorów piszących dla teatru. Stworzyli oni swój oryginalny język, sposób obrazowania, formę, a także wzbogacili dramat współczesny o problematykę dotyczącą ludzi młodych i o ich sposób postrzegania otaczającej nas rzeczywistości. Najnowsza polska dramaturgia zasługuje na propagowanie, na zapoznanie z nią szerszego kręgu odbiorców – i to jest główny cel projektu.
TEATROTEKA to również przestrzeń dla reżyserów młodego pokolenia, którzy pomimo znaczącego dorobku teatralnego nie mieli dotąd możliwości stworzenia własnego i oryginalnego dzieła audiowizualnego.
Ekranizacje TEATROTEKI odnoszą sukcesy na międzynarodowych i krajowych festiwalach, m.in. podczas dwóch edycji The Houston International Film Festival oraz XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2015”.
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego we współpracy z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych od 2015 r. organizuje regularne pokazy najnowszych produkcji TEATROTEKI. Prezentacjom towarzyszą spotkania z twórcami spektakli.
W 2017 r. po raz pierwszy odbył się festiwal TEATROTEKA FEST, będący przeglądem wszystkich zrealizowanych spektakli. W swoim zamierzeniu Festiwal ma być corocznym podsumowaniem TEATROTEKI oraz okazją do wyróżnienia najlepszych spektakli w danym roku. Organizatorami są: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza. Współorganizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
W latach 2013-2017 w ramach cyklu TEATROTEKA powstało 35 oryginalnych realizacji.