Na scenie w Malinie spotykają się trzy artystki: zafascynowana jogą oraz śpiewem tradycyjnym aktorka, Marta Malikowska; antropolożka, śpiewaczka, znawczyni i propagatorka muzyki ludowej Maniucha Bikont oraz Karolina Kraczkowska – performerka i choreografka.
Artystki wspólnymi siłami przeprowadzają artystyczno-antropologiczny eksperyment, inspiracje dalekowschodnie łącząc z wschodnioeuropejską tradycją ludowego śpiewu, strategiami emancypacyjnymi i sesją medytacyjną. Stwarzają Świątynię Niewidzialnego Różowego Jednorożca pod wezwaniem Boskiej Matki Jogicznej.
Punkt wyjścia do projektu stanowił życiorys i działalność Maliny Michalskiej, jednej z pierwszych propagatorek jogi w Polsce, autorki popularnego podręcznika Hatha-Joga dla wszystkich, aktorki i tancerki. W latach 60., kiedy nauczycielami jogi byli głównie mężczyźni, Michalska otworzyła w Warszawie własną szkołę, na rzecz dalekowschodniej praktyki porzucając scenę. W Malinie stawiamy pytania o to, jaka jest relacja między aktorstwem i praktyką jogiczną. Jakiego rodzaju poszukiwania duchowe i pracę nad samorozwojem zakładają? Jakie są wspólne cele jogi i feminizmu? Czy istnieje związek między jogą i kreatywnością? Czym jest dzisiaj rytuał? Jak prawidłowo rozciągać psoas – mięsień duszy? Jak siedzieć? Jak leżeć? Jak oddychać?
WSZYSCY TWÓRCY
Pomysł i reżyseria: Marta MalikowskaPerformans: Marta Malikowska, Karolina Kraczkowska, Maniucha BikontTekst i dramaturgia: Anka HerbutScenografia i kostiumy: Maja SkrzypekChoreografia: Agata SiniarskaMuzyka: Maniucha BikontWideo: Nastia VorobiovaReżyseria światła: Alexandr ProwalińskiProdukcja: Stowarzyszenie Twórców „Cztery wymiary to dla nas za mało”
Uwaga! Przed wejściem do Świątyni Niewidzialnego Różowego Jednorożca, w której odbywa się spektakl MALINA, zostaniecie poproszeni o zdjęcie butów, którymi na czas spektaklu zaopiekuje się obsługa widowni Instytutu Teatralnego.
Bilety
20 PLN
ADRES
Instytut Teatralnyim. Zbigniewa Raszewskiegoul. Jazdów 100-467 Warszawa
MALINA – galeria zdjęć
Projekty
Program „Placówka”
Konkurs na projekt teatralny