Zapraszamy na promocję antologii sztuk Wiktora Szenderowicza „Pan Ein i inne historie”, która odbędzie się 14 kwietnia o godz. 17:00 w Instytucie Teatralnym. W spotkaniu weźmie udział autor, tłumacz Jerzy Czech, przedstawicielki z ramienia wydawnictwa ADiT oraz goście specjalni.W trakcie promocji odbędzie się pokaz spektaklu „Ekspedycja”, opartego na sztuce „Imiennik Schweitzera”, zrealizowanego dla Teatru Telewizji przez Wojciecha Adamczyka.
Na antologię „Pan Ein i inne historie” składa się siedem sztuk satyryka i opozycjonisty Wiktora Szenderowicza w tłumaczeniu Jerzego Czecha, wywiad tłumacza z autorem i wybór aforyzmów twórcy. Książka opatrzona okładką projektu znakomitego grafika Lecha Majewskiego oraz rysunkami satyrycznymi, dopełniającymi wymowę dramatów.W twórczości Szenderowicza widać wiele umiejętnie przetworzonych tropów literackich. Farsy polityczne przeplatają się z bogatą tradycją teatru absurdu, świeże reinterpretacje kultowych tekstów z oryginalną autorską sygnaturą. Całość tworzy obraz rzeczywistości, w której „upojeni władzą muszą potem pić krew na kaca” – a zwykłe jednostki dźwigają brzemię konsekwencji.
W trakcie spotkania będzie można zakupić książkę w promocyjnej cenie 25 zł.
Patroni medialni: „Teatr”, TVP Kultura, www.e-teatr.pl, Radio TOK FM
Wiktor Szenderowicz
Wiktor Szenderowicz urodził się w 1958 roku w Moskwie.
Prozaik, dramaturg, publicysta. Członek Rosyjskiego PEN Clubu. Z wykształcenia – pedagog teatralny, wykładowca ruchu scenicznego. Jest laureatem nagrody „Złota Maska” jako jeden z twórców spektaklu W numerze miasta NN (1995).
Liczne teksty Szenderowicza od dawna stały się w Rosji folklorem. Od końca lat osiemdziesiątych jest stałym współpracownikiem gazety „Moskowskije Nowosti”.Gwiazda telewizji, autor legendarnego programu telewizji NTW „Kukły” (1995-2001), a także programów „Itogo” (W sumie) i „Bezpłatny ser”. Po likwidacji niezależnej telewizji współpracuje z radiem „Echo Moskwy” i Radiem Swoboda, publikuje w piśmie „The New Times” i na portalu sieciowym „Jeżedniewnyj Żurnał”.Jest laureatem wielu nagród z różnych dziedzin: „Złotego Ostapa”, „Złotego Pióra Rosji”, oraz nagrody „Dziennikarstwo Jako Czyn”. Dwukrotnie otrzymał telewizyjną nagrodę „Taffy” (1996, 2000). Jest jednym z najaktywniejszym przeciwników reżimu Putina, Moskiewska Grupa Helsińska uhonorowała go nagrodą „Za obronę praw człowieka w kulturze i sztuce”.Udziela wywiadów licznym ważnym środkom przekazu (BBC, CNN, „New York Times”).
Autor przeszło 40 książek. Jego utwory przekładano na angielski, niemiecki, francuski, polskii, fiński, estoński, ukraiński i perski (farsi). Sztuki są od lat wystawiane z powodzeniem w Rosji, Polsce, Ukrainie i USA. Na język polski sztuki tłumaczył Jerzy CzechWiktor Szenderowicz dwukrotnie gościł w Polsce: w 2016 r. – z okazji emisji Ludzi i aniołów w TVP1 (przedstawienie Teatru Współczesnego w reż. Wojciecha Adamczyka); i ostatnio – jako gość toruńskiego festiwalu „Za Kulisami|”. Odbyła się wówczas próba czytana Poszkodowanego Goldinera w reż. Mateusza Olszewskiego.