18.05.2019
Dziś – 18 maja 2019 – obchodzimy, już po raz piąty, Dzień Teatru Publicznego. Z tej okazji blisko 100 teatrów z kilkudziesięciu polskich rozpoczęło sprzedaż biletów w ramach akcji „Bilet do teatru za 350 groszy”.
Wybrane przez teatry spektakle, na które można dziś kupić bilety po 350 groszy (3,50 zł) będą grane cały tydzień – aż do 24 maja. Skąd wzięła się cena tegorocznego biletu? Nawiązuje do prostego rachunku dokonanego przez ekonomistów Szkoły Głównej Handlowej – wynika z niego, że każde 100 groszy przeznaczone na działalność teatru przynosi nieco ponad 350 groszy zysku dla regionu, w którym teatr ten działa. „Czarno na białym” widać, że teatr może się opłacać – a my staramy się to pokazywać.
Ważnym aspektem tegorocznej akcji jest próba pogłębienia wiedzy o tym, jakie czynniki wpływają na sukces teatru. Na to pytanie spróbuje odpowiedzieć pilotażowe badanie w formie ankiety internetowej, którą upubliczniliśmy również 18 maja. Ankieta dostępna jest na stronie www.ocenteatr.pl oraz na stronach wybranych teatrów biorących udział w akcji.
Dzień Teatru Publicznego i akcja „Bilet do teatru za grosze” to nie tylko ukłon w stronę widzów, dla których czynimy teatr bardziej dostępnym, ale też próba zwrócenia uwagi, że teatry działające w określonych warunkach, miejscach i społecznościach tworzą wielką, wyjątkową w skali świata, sieć. W Polsce działa obecnie 121 teatrów publicznych, które coraz częściej stają się przestrzeniami debaty, miejscami, w których prowadzone są aktywności społeczne, obywatelskie i edukacyjne. To wykracza daleko poza autonomię artystyczną i lokalność.
Pomysł akcji „Bilet do teatru za grosze” zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce świętował 250-lecie istnienia. Szczegółowe informacje na temat akcji oraz wszystkich spektakli „granych za grosze” znajdują się na stronie www.dzienteatrupublicznego.pl.
Organizatorem wydarzenia jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcja „Bilet do teatru za 350 groszy” finansowana jest z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.