27.09.2019
W dniach 26 – 30 października na czterech warszawskich scenach zagrane zostaną spektakle w ramach – organizowanego już po raz piąty przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego – przeglądu polskiej dramaturgii współczesnej Nówka Sztuka. Pokazywane po raz pierwszy w stolicy przedstawienia to produkcje nowe i nagrodzone w 25. Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki współczesnej. Sprzedaż biletów na spektakle, wśród których są propozycje dla dorosłych, młodzieży i dla dzieci, jeszcze trwa.
Podczas piątego przeglądu nowej polskiej dramaturgii Nówka Sztuka na scenach Instytutu Teatralnego, TR Warszawa, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i ATM Studio odbędzie się pięć, różnorodnych formalnie i tematycznie spektakli oraz czytań performatywnych: „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach”, autorstwa i w reżyserii Michała Siegoczyńskiego z Teatru Miejskiego w Gliwicach (zdobywca GRAND PRIX 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz nagrody za reżyserię i nagrody i wyróżnień aktorskich), „Wyzwolenia” Magdaleny Drab w reżyserii Piotra Cieplaka z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (nagroda za najlepszy tekst 25. OKnWPSP), „Pod adresem marzeń” Elżbiety Chowaniec w reżyserii Marka Zákosteleckiego z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach (nagrody za scenografię oraz muzykę 25. OKnWPSP), „Staś i Zła Noga” Katarzyny Błaszczyńskiej w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego (wyróżnienie Komisji Artystycznej 25. OKnWPSW za oryginalne prace scenariuszowo-dramaturgiczne) oraz „Wracaj” Przemysława Pilarskiego w reżyserii Małgorzaty Warsickiej – czytanie wyprodukowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (nagroda, ex aequo z „Wyzwoleniami”, za najlepszy tekst).
Bilety na wybrane przedstawienia – w cenie 45/35 zł („Najmrodzki…”, „Wyzwolenia”) i 20 zł („Pod adresem marzeń”, „Staś i Zła Noga”) – oraz bezpłatne zaproszenia („Wracaj”) można rezerwować i kupować poprzez strony internetowe nowka-sztuka.pl i instytut-teatralny.pl, w serwisach Goout.net oraz ewejsciowki.pl, a także bezpośrednio przed spektaklami (w miarę dostępności miejsc) w teatrach.
Spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Dorastających widzów (przedstawienie adresowane jest do osób w wieku 11+) zainteresuje „Staś i Zła Noga”, w którym mama, jaką każdy chciałby mieć, dzielnie i z dowcipem idzie przez życie ze swoim synkiem i jego chorą nogą. Spektaklowi towarzyszą warsztaty (zapisy: bilety@instytut-teatralny.pl). Najmłodsza publiczność (6+) w spektaklu „Pod adresem marzeń” z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach pozna magiczną historię jednego budynku, który zmieścił w sobie całą historię miasta.
Wydarzeniem dla starszych widzów będzie obsypany nagrodami „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach” – ballada łotrzykowska o słynnym złodzieju czasów PRL-u, Zdzisławie Najmrodzkim, pokazująca wielkie możliwości gliwickiej sceny i przede wszystkim jej aktorów. Inspirującym wyzwaniem, rzuconym jednemu z klasyków, będą „Wyzwolenia” – autorka Magdalena Drab i reżyser Piotr Cieplak igrają tu z legendarnym „Wyzwoleniem” Stanisława Wyspiańskiego, zastanawiając się, co dziś prowadzi nas ku wolności.
Czeka nas też czytanie performatywne wyprodukowane przez Instytut Teatralny. Małgorzata Warsicka wyreżyseruje tekst Przemysława Pilarskiego „Wracaj”, nagrodzony nie tylko w 25. OKnWPSP, ale także prestiżową Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną.
Pełny program Nówki Sztuki 2019 oraz szczegółowe opisy poszczególnych wydarzeń znajdują się na stronach nowka-sztuka.pl oraz instytut-teatralny.pl.
Partnerzy piątej edycji przeglądu Nówka Sztuka: TR Warszawa, Teatr Wielki – Opera Narodowa, ATM Studio, ZAikS, GOOUT.NET.