W projekcie Zastanawiam się…, zwycięzcy czwartej edycji programu Placówka, artystka tworzy polifoniczny koncert/performans, który jest swoistym zapisem licznych form opresyjności i wykluczenia, których w życiu codziennym doświadczają osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jak boleśnie i przewrotnie w jednym z utworów Wiktora Okroja śpiewa Edward Gil-Deskur:„Byłem kiedyś na festynie / Piękna Pani tam pomyka /Myśli sobie tak kretynie / Zaraz tobie dam balonik /Przecież jesteś taki biedny […] / Dostałem znowu kurna balonika”.
Opierając się na wieloletnim doświadczaniu własnej niepełnosprawności ruchowej oraz tworzeniu na polu sztuk wizualnych, filmu, performansu i muzyki Joanna Pawlik zaprosiła do udziału w projekcie artystki i artystów z niepełnosprawnościami mowy, ruchu, słuchu i wzroku.
Scenariusz zawiera wypowiedzi artystów, ale także fragmenty ich snów, utwory Wiktora Okroja oraz zapis dialogów tworzonych w trakcie prób wspólnie przez wszystkich uczestników projektu. To swoisty patchwork osobistych wyznań zderzanych z cytatami z wypowiedzi polityków. Wszystko zaś w świetnych, swobodnych, jazzowych, punk rockowych i filmowych aranżacjach, bo muzyka jest w tym projekcie równie ważna jak słowo – podejmuje dialog i improwizuje na temat emocji, które na scenie pojawiają się za sprawą słów.Tytuł Zastanawiam się... odnosi się do sytuacji osobistej człowieka będącego w stanie zagrożenia: niepełnosprawnością, chorobą i wykluczeniem społecznym. Twórcy projektu podejmują także wątki nawiązujące do sytuacji polityczno-ekonomiczno-społecznej osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności w Polsce (sięgając m. in. do doświadczeń protestu rodziców dzieci niepełnosprawnych w Sejmie w 2018 roku).
Twórcy:Joanna Pawlik – reżyserka, performerka, producentkaEdward Gil-Deskur – performerKlaudia Kwiecień – performerkaWiktor Okrój – performerDorota Wach – performerkaAgata Wąsik – wokalistka i performerkaPaulina Owczarek – saksofonistkaLiliana Zieniawa – perkusistka, ksylofonistkaErnest Ogórek – basistaElżbieta Szurpicka – scenografka i kostiumografka
Joanna Pawlik
(1974) – artystka sztuk wizualnych, zajmuje się wideo, fotografią, performansem, reżyserią koncertów muzycznych oraz malarstwem i rysunkiem. Jej twórczość oscyluje pomiędzy zagadnieniami społecznych mechanizmów wykluczenia a osobistymi przestrzeniami odczuwania. W swoich pracach o dużym potencjale krytycznym (m. in. video Balans czy Schody) bada granice własnego ciała, rozpracowuje pojęcie „normy społecznej” i – często w przewrotny sposób – „atakuje niepełnosprawność”
BILETY
15 / 20 PLN
ADRES
Instytut Teatralnyim. Zbigniewa Raszewskiegoul. Jazdów 100-467 Warszawa