06.03.2020
15 ekranizacji współczesnych i najgłośniejszych polskich dramatów, zrealizowanych przez młodych reżyserów przy wsparciu najnowocześniejszych filmowych narzędzi – 6 marca w Warszawie rozpoczął się festiwal TEATROTEKA FEST, tym razem adresowany do starszych i do młodszych widzów. TEATROTEKA to jednak dużo więcej niż projekcje.
Na początek kilka liczb, które podpowiedzą, czym tak naprawdę jest Teatroteka. Przez siedem lat w ramach tego cyklu zrealizowano w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 53 ekranizacje tekstów dramatycznych (w tym, od 2019 roku, trzy ekranizacje adresowane do młodych widzów – w cyklu TEATROTEKA MŁODEGO CZŁOWIEKA). W ekranizacjach zagrało 390 aktorów, wykorzystano ok. 1000 kostiumów, 5500 metrów kwadratowych ścian i 2000 metrów kwadratowych podłóg. Ekipa każdego spektaklu liczyła ok. 45 osób, a na nagranie materiału miała zawsze cztery dni zdjęciowe.
Dla wielu Teatroteka pozostaje jednym z lepszych dowodów na to, jak bliskie – pod względem formalnym i technicznym – mogą być związki teatru z kinem i jaką synergię może to wytwarzać. Dla twórców tych ekranizacji Warszawski festiwal TEATROTEKA FEST był i pozostaje miejscem szczególnym, bo w ostatnich latach to właśnie tutaj odbywały się premierowe pokazy i pierwsze zderzenia artystów z widzami, krytykami i jurorami. Festiwal z założenia prezentuje prace najzdolniejszych artystów – nie tylko reżyserów, ale także aktorów, operatorów, kompozytorów i scenografów – oraz najlepsze polskie dramaty. I to się nie zmieni.
To, co się zmienia, to formuła festiwalu. Od 6 do 8 marca w dwóch sąsiadujących miejscach (zaadaptowanym do kinowych potrzeb Teatrze Collegium Nobilium oraz w Kinie Syrena Muzeum Warszawy) publiczność zobaczy ekranizacje ośmiu tekstów w Konkursie Głównym – w tym trzech (to pierwsza nowość) skierowanych do młodszych widzów – oraz siedem (to druga nowość) w sekcji BEST OF FEST. Wszystkim projekcjom towarzyszą angielskie napisy i na wszystkie wstęp jest bezpłatny.
Tradycją FEST-owych spotkań są koncerty inaugurujące kolejne edycje. W tym roku w dniu otwarcia, na scenie Teatru Collegium Nobilium, zagra Gaba Kulka z zespołem. Bilety na koncert – w cenie 25/20 zł – można kupić za pośrednictwem stron www.instytut-teatralny.pl i www.GoOut.net.
Pełny program festiwalu, opisy spektakli walczących o nagrody oraz opisy wydarzeń towarzyszących i aktualności z przygotowań znajdują się na stronie internetowej TEATROTEKI FEST (www.teatroteka.com.pl). Polecamy Państwa uwadze zwiastuny wszystkich teatrotekowych propozycji. Znajdują się one na wspomnianej stronie oraz na kanale YouTube Teatroteki Fest.
Grand Prix czwartej edycji TEATROTEKI FEST oraz laureatów 10 kategorii wskażą: Grzegorz Damięcki (aktor teatralny i filmowy), Robert Drobniuch (reżyser, dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach), Ryszard Lenczewski (autor zdjęć do niemal 100 obrazów, w tym m.in. do nominowanej do Oscara „Idy”), Maciej Pieprzyca (scenarzysta i reżyser filmowy; ostatnio: „Jestem mordercą”, „Ikar. Legenda Mietka Kosza”), Agnieszka Lubomira Piotrowska (tłumaczka), Anna Wakulik (dramatopisarka) i Anna Wieczur-Bluszcz (reżyserka teatralna, filmowa, operowa i radiowa, scenarzystka). Swoje nagrody przyzna też festiwalowa publiczność, grono krytyków teatralnych i filmowych oraz rektor Akademii Teatralnej.
Organizatorami festiwalu TEATROTEKA FEST są: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (producent cyklu „Teatroteka WFDiF”), Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Muzeum Warszawy.
Festiwal współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.