22.04.2020
O godzinie 18:00 zapraszamy na uroczyste ogłoszenie werdyktu, która z pięciu nominowanych książek otrzyma w tym roku Nagrodę Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych za najlepszą książkę z zakresu wiedzy o dramacie, teatrze i widowiskach wydaną w 2019.
Uroczystość odbędzie się, jak zwykle, w dniu urodzin Williama Shakespeare’a, w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, równocześnie zaś w rocznicę założenia PTBT (w miejsce istniejącego wcześniej Polskiego Towarzystwa Historyków Teatru – założonego z kolei m.in. przez naszego patrona Zbigniewa Raszewskiego).
W tym roku ogłoszenie werdyktu będzie miało charakter wirtualny – zamiast do sali Instytutu Teatralnego zapraszamy przed komputery. O godz. 18:00 w tym miejscu, na kanale YouTube oraz na fanpage’u Instytutu opublikowane zostanie nagranie wideo, w którym członkowie PTBT zaprezentują wszystkie nominowane w tym roku książki oraz ogłoszą nazwisko laureatki lub laureata.
Wśród nominowanych książek znalazła się nasza publikacja – „Demokracja. Przedstawienia” Joanny Krakowskiej, która zamyka serię Instytutu Teatralnego poświęconą teatrowi publicznemu w Polsce 1765-2015. Jak pisała o niej prof. dr hab. Małgorzata Szpakowska książka „przedstawia w ośmiu odcinkach plus aneks doświadczenia antykapitalistycznego teatru krytycznego”.
„Demokracja…” dostępna jest w bezpłatnej wersji online na stronie Encyklopedii Teatru Polskiego (w ETP można znaleźć również pozostałe nominowane książki) a także – w wersji drukowanej – w księgarni Prospero (www.prospero.e-teatr.pl): tu wydana wraz z nośnikiem zawierającym filmy found footage zrealizowane przez Joannę Krakowską, Michała Januszańca i Ewę Hevelke.
Książki nominowane do Nagrody PTBT w tym roku:
„Archiwum teatru XIX wieku. Ludzie, dokumenty, historie” / Dorota Jarząbek-Wasyl, Barbara Maresz. – Kraków: Towarzystwo Naukowe Societas Vistulana, 2019.
„Demokracja. Przedstawienia” (seria: „Teatr publiczny. Przedstawienia 1765-2015”) / Joanna Krakowska. – Warszawa: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Instytut Sztuki PAN, 2019.
„Hamlet.pl. Myślenie Hamletem w powojennej kulturze polskiej” / Wanda Świątkowska. – Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2019.
„Kantor. Nie/obecność” / Katarzyna Fazan. – Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2019.
„Teatr i polityka. Dyskursy polityczne w polskiej dramaturgii współczesnej” / Piotr Dobrowolski. – Poznań: Wydawnictwo „Poznańskie Studia Polonistyczne”, 2019.