11 tydzień naszej e-ramówki, czyli aktualnego, tygodniowego planu wydarzeń i aktywności online Instytutu Teatralnego – dostępnych bez wychodzenia z domu i podzielonych na ścieżki tematyczne. Najnowszą e-ramówkę zaczynamy wyjątkowo we wtorek, mając jeszcze świeżo w pamięci zakończone obchody tegorocznego Dnia Teatru Publicznego.
W tym tygodniu po raz pierwszy zaprosimy Was na słuchowisko (w ramach nowej ścieżki #nowesłuchowiskaIT), a oprócz tego – jak co tydzień – znajdziecie tu archiwalne (często niepublikowane) materiały i nowe – przeniesione do sieci – projekty. Oto, co przed Wami:
Szczegółowy program wydarzeń online IT:
Wtorek, 26.05
17:30: 15 odcinek dokumentalnego serialu o polskim teatrze. Narada o wystawieniu „Dziadów” u prezydenta Bieruta, 17 X 1948.
Po 1945 roku, gdy władzę w Polsce objęli komuniści, ludzie polskiego teatru stanęli wobec dylematu: pozostać na emigracji czy też iść na kompromisy z nowymi władzami. Wyrazistym przykładem tego, jak trudne były to wybory, jest narada nad wystawieniem „Dziadów” przez Leona Schillera, która odbyła się w Belwederze z inicjatywy prezydenta Bolesława Bieruta. I właśnie ona stanowi punkt wyjścia do refleksji nad uwikłaniem artystów w politykę. #wideoteatr
Środa, 27.05
17:00: No i zapowiadana nowość w naszej e-ramówce i PREMIERA w internecie na stronach Encyklopedii Teatru Polskiego – ścieżka tematyczna #nowesłuchowiskaIT, a tam słuchowisko Lukáša Jiřički i Jacka Sienkiewicza zrealizowane na podstawie korespondencji Stanisława Ignacego Witkiewicza i dziennika Bronisława Malinowskiego. To właśnie tym słuchowiskiem inaugurowaliśmy w styczniu 2017 działalność Studia Teatralnych Form Eksperymentalnych, które tworzyliśmy we współpracy z Teatrem Polskiego Radia i radiową Trójką.
Występują: Klara Bielawka, Mirosław Zbrojewicz, Antoni Beksiak. #teatrnagłos
Czwartek, 28.05
17:00: Sięgamy do cyklu naszych audycji – teatralnych kartek z kalendarza – w których w wielkim skrócie i z jeszcze większym wyczuciem 🙂 opowiadamy o ważnych, ciekawych, a czasami również nieoczywistych zjawiskach teatralnych. W tym tygodniu – po raz pierwszy – jednym tematem obdzieliliśmy dwie audycje. A co nas tak zajęło? Odpowiedź: zapomniane zawody teatralne. #teatrnagłos
Piątek, 29.05
#piątkidladzieci – nasza wirtualna przestrzeń dla młodszych widzów: ćwiczenia, zajęcia, inspiracje i spektakle dla dzieci i młodzieży. Zajrzyjcie tu w piątek i sprawdźcie, co wybraliśmy dla Was tym razem.
Sobota, 30.05
19:00: PREMIERA Mamy dla Was „niezłą historię” – jak zawsze, gdy spotykamy się w ramach cyklu „Piękni czterdziestoletni”. Michał Smolis rozmawia z pokoleniem artystów, z przedstawicielami generacji, której dokonania zmieniły i zmieniają oblicze polskiego teatru. A w maju spotykamy się online z aktorką teatralną, filmową i telewizyjną Moniką Krzywkowską. Zapraszamy! #piękniczterdziestoletni