Od 16 października do końca miesiąca czytelnia Instytutu Teatralnego, książki i analogowe zasoby dokumentacyjne – w związku z rozwojem sytuacji epidemicznej oraz objęciem Warszawy tzw. czerwoną strefą ostrzegawczą – pozostaną niedostępne. Dużą część naszych zbiorów znajdziecie jednak online w wirtualnej czytelni Encyklopedii Teatru Polskiego: www.encyklopediateatru.pl. Otwarta dla klientów pozostaje natomiast księgarnia „Prospero”, działająca w warunkach dyscypliny sanitarnej COVID-19. Zachęcamy jednak do odwiedzenia jej internetowej odsłony – prospero.e-teatr.pl i zakupów online.
„Prospero” – jedyna w Polsce księgarnia tematyczna poświęcona w całości teatrowi – działa od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 18:00. Z troski o bezpieczeństwo pracowników i odwiedzających, w środku może przebywać tylko jedna osoba (oprócz sprzedawcy, którego stanowisko dostosowane jest do ogólnych wytycznych przeciwepidemicznych GIS). W dalszym ciągu obowiązuje nakaz dezynfekcji rąk (IT zapewnia środki dezynfekcji) przed wejściem do księgarni oraz zakrywania ust i nosa.
Do końca października niedostępne dla odwiedzających będą natomiast: biblioteka, czytelnia oraz Pracownia Dokumentacji Teatru Instytutu Teatralnego. Zachęcamy jednak do zgłębienia naszej oferty online. W czytelni Encyklopedii Teatru Polskiego można znaleźć kilkaset książek i niemal trzysta numerów różnych czasopism branżowych poświęconych teatrowi polskiemu. Zbiór powiększa się sukcesywnie o nowe książki.
Codziennie przyrasta też liczba materiałów ze zbiorów Pracowni Dokumentacji Teatru dostępna w wersji cyfrowej. Są one prezentowane w dwóch miejscach – na stronie e-teatr.pl oraz w ETP. Dostępne są zarówno bieżące materiały prasowe, jak i archiwalia. Przycisk „zamów materiały” umieszczony jest pod każdą informacją w Bazie Realizacji i pozwala Czytelnikom wskazywać te spektakle, do których dokumentacja w postaci zdjęć, recenzji i programów teatralnych powinna zostać uzupełniona. Baza Realizacji rejestruje wystawienia wszystkich sztuk teatralnych na scenach dramatycznych, lalkowych, muzycznych, słuchowiska Teatru Polskiego Radia i spektakle Teatru Telewizji. Liczy obecnie niemal 74 000 pozycji.
Zachęcamy również do korzystania z opcji „zamów kwerendę”, umieszczonej w Bazie Osób, dzięki której można zdobyć dokładną informację, jakimi materiałami dysponujemy. Baza ta zawiera informacje o twórcach związanych z polskim teatrem dramatycznym, muzycznym, tańca i ruchu, lalkowym, alternatywnym, itp. Rejestruje ponad 91 000 osób.
Na platformie ETP zachęcamy do korzystania z Bazy Wiedzy i Zasobów. Odnaleźć tam można materiały źródłowe, opracowania, multimedia których zbiór liczy obecnie przeszło 7 000 pozycji i coraz więcej z nich jest w otwartym dostępie. Znajdą tam Państwo także odnośniki do najbardziej wiarygodnych i wartościowych zasobów internetowych dotyczących teatru – między innymi do innych archiwów cyfrowych, teatralnych baz danych, wirtualnych muzeów, bibliotek cyfrowych i specjalistycznych wyszukiwarek.
Wszystkie pytania o materiały źródłowe można kierować bezpośrednio na adres: dokumentacja@instytut-teatralny.pl lub redakcja@encykopediateatru.pl. Kontakty mailowe z pracownikami Biblioteki znajdą Państwo na naszej stronie internetowej. Z kolei na podstronie Biblioteki zamieszczamy informacje o nowościach książkowych, bibliografie dziedzinowe dotyczące teatraliów w książkach, recenzje książek oraz filmowe archiwum spotkań z cyklu „Książka w teatrze”. Wirtualny katalog Biblioteki także jest dostępny online.
Będziemy na bieżąco reagować na potrzeby czytelników – prosimy o mejlowe nadsyłanie swoich próśb, pytań, kwerend. Postaramy się pomóc zdalnie lub skierować do zasobów cyfrowych.
Zespół Instytutu Teatralnego