Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego uruchamia program bezpłatnej, interwencyjnej pomocy psychologicznej dla artystów, pracowników i współpracowników teatrów mierzących się ze skutkami pandemii COVID-19. Psycholodzy i terapeuci zaproszeni do współpracy będą świadczyć pomoc w formule online. Osoby, które odczuwają potrzebę takiego wsparcia, proszone są o przesłanie do 18.01.2021 wiadomości na adres pomoc@instytut-teatralny.pl
Uruchomiony program jest odpowiedzią Instytutu Teatralnego na potrzeby środowiska teatralnego, zgłaszane między innymi przez przedstawicieli związków i stowarzyszeń zawodowych podczas posiedzeń Zespołu Eksperckiego przy IT. Wpisuje się on także w inne, podejmowane przez Instytut inicjatywy mające na celu wsparcie twórców oraz pracowników wykonujących zawody związane z działalnością teatralną w problemach związanych z kryzysem pandemii.
Liczne badania podejmujące temat wpływu trwającej pandemii na zdrowie psychiczne, wykazały, że sytuacja, z którą wszyscy dziś się mierzymy zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych, lęku, depresji czy bezsenności. Badania prof. Paula Harrisona z Uniwersytetu Oksfordzkiego wskazują, że zagrożenia te dotyczą także osób, które przechorowały COVID-19. Z kolei według prof. Jana Heitzmana, psychiatry i wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, konfrontacja ze stresorem jakim był wybuch pandemii wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2 „skutkuje obniżeniem sprawności i odporności psychicznej na niespotykaną skalę” i może skutkować pojawieniem się w najbliższym czasie nowej kategorii diagnostycznej dla zaburzeń psychicznych będących następstwem pandemii COVID-19. Co istotne, na zaburzenia, o których mowa wpływ ma wiele czynników – także przynależność do określonej grupy zawodowej.
Pozostajemy w przekonaniu, że jedną z grup wymagających szczególnej troski, stanowią przedstawiciele zawodów twórczych lub pracujących w tym obszarze, często zaangażowanych w przedsięwzięcia o charakterze „projektowym”, co w wielu przypadkach wiąże się z utrudnionym dostępem do opieki socjalnej. Dlatego zapraszamy wszystkie osoby zawodowo zajmujące się działalnością teatralną (artystów zatrudnionych i współpracujących z teatrami państwowymi, prywatnymi, niezależnymi; freelancerów; pracowników i współpracowników nieartystycznych, ale wykonujących pracę na rzecz teatru) do skorzystania z naszej inicjatywy.
Pomoc psychologiczna w ramach programu jest bezpłatna i udzielana online za pośrednictwem komunikatora ZOOM.US. Każda osoba objęta wsparciem może wziąć udział maksymalnie w trzech sesjach. Spotkania z psychologami i psycholożkami trwają 45-minut.
Udział w sesji pomocy psychologicznej jest możliwy po wcześniejszym zapisaniu się i zarezerwowaniu spotkania. Zapisy w ramach pierwszej odsłony Programu prowadzone są przez najbliższy tydzień – od 11.01 do 18.01.2021, pod adresem: pomoc@instytut-teatralny.pl. Zapisując się na pierwsze spotkanie należy zaakceptować egulamin oraz wypełnić otrzymany formularz, który będzie podstawą do ustalenia terminu konsultacji. O wzięciu udziału w programie decyduje kolejność zgłoszeń.
– Ostatnie miesiące postawiły w trudnej sytuacji większość instytucji kultury, w tym teatry. Osoby w nich zatrudnione od długiego czasu są narażone na stres, związany ze zmianą trybu pracy lub jej brakiem, niepewnością, brakiem jasnych perspektyw zawodowych, lękiem o siebie i bliskich. Zapraszamy osoby potrzebujące rozmowy, wsparcia psychologicznego, do skorzystania z Programu. Konsultacje gwarantują poufność. Pragniemy, by inicjatywa ta pomogła pracownikom teatrów i artystom w okresie oczekiwania na powrót do normalności zawodowej – wyjaśnia psycholożka Monika Klonowska, jedna z osób zaproszonych przez Instytut Teatralny do współtworzenia programu wsparcia psychologicznego.
Pomocy psychologicznej udzielać będą:
Cezary Jacek Jaszkowski, psychoterapeuta;
Monika Klonowska, magister psychologii, konsultantka, mediatorka;
dr Agnieszka Rosińska, psycholog kliniczna, psycholog zdrowia, psychoterapeutka;
Anna Szapert, doktorantka na Uniwersytecie SWPS, terapeutka, trenerka, edukatorka.