28 czerwca nakładem Wydawnictwa Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego ukaże się artbook „Bartek Warzecha / Przedstawienia”. Tego dnia o godz. 19:00 zapraszamy do Instytutu na spotkanie autorskie z udziałem fotografa i twórców albumu. To swojego rodzaju „fotograficzny atlas” po świecie sceny, widowni i kulis, który zachęca do postawienia pytania o to, gdzie zaczyna, a gdzie kończy się teatr. Na wydarzenie obowiązują bezpłatne zaproszenia do pobrania ze strony IT oraz w serwisie GoOut.net.
Książka fotograficzna Bartka Warzechy – zwycięzcy II edycji Konkursu Fotografii Teatralnej – którą 28 czerwca oddamy w ręce czytelników i czytelniczek, to efekt kilkunastomiesięcznych prac zespołu w składzie: Bartek Warzecha (fotografie), Rafał Milach (edycja i sekwencja fotografii), Ania Nałęcka-Milach (projekt graficzny), Agnieszka Kubaś (redaktor prowadząca), Monika Krawul (korekta), Joanna Biernacka-Płoska (koordynatorka Konkursu Fotografii Teatralnej, w ramach którego ukazuje się artbook). Wyborowi zdjęć towarzyszy esej Łukasza Zaremby oraz wiersz Małgorzaty Lebdy.
Flamandzki matematyk i geograf, prekursor współczesnej kartografii Gerardus Mercator wydał swój „Atlas” pod koniec XVI wieku. Od tamtej pory suma wizualnych reprezentacji przestrzeni funkcjonować będzie pod nazwą „atlas”. Mogą dziwić te odległe asocjacje, ale to właśnie o atlasie powinniśmy myśleć, trzymając w ręku książkę fotograficzną „Bartek Warzecha / Przedstawienia” – opowieść o świecie, zbudowaną na wzór teatru i z teatralnej materii. Jest to jednak atlas, który – w układzie Rafała Milacha – świadomie podważa dominujące narracje i strategie obrazowania teatru, który staje się próbą wizualizacji i zrozumienia wszechświata oraz teatru właśnie. Opowieść Bartka Warzechy zaczyna się bowiem nie tylko wśród gwiazd i na księżycu, ale też wśród dekoracji i za kulisami. Między jednym a drugim nie ma sprzeczności. Mapa nie udaje tu ściśle wytyczonego terytorium.
Gdzie jest granica między sceną a resztą mechanizmu teatru? Gdzie zaczyna, a gdzie kończy się teatr? Co jest kluczowe w jego doświadczaniu? Co najistotniejsze w przedstawieniach i w przedstawianiu teatru? Pytania te są tematem fotografii Bartka Warzechy i zasadą kompozycji całego albumu-atlasu, którego ambicje nie ustępują marzeniom najstarszych filozofów, kosmologów czy kartografów świata.
– Agnieszka Kubaś
Podczas spotkania autorskiego w Instytucie porozmawiamy między innymi o tym, jakie jakości i narracje artbook wydobywa ze zdjęć Bartka Warzechy, jaki teatr wyłania się z takiej formy prezentacji, co było największym wyzwaniem podczas prac nad książką? W rozmowie wezmą udział twórcy oraz zaproszeni przez nich goście, a poprowadzi ją Joanna Biernacka-Płoska. Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem obowiązującej w IT dyscypliny sanitarnej, a jego transmisję przeprowadzimy także na naszej stronie internetowej oraz w oficjalnych kanałach IT w mediach społecznościowych.
Nasz nowy artbook, wydany w nakładzie 500 egzemplarzy, będzie można kupić jedynie w księgarni „Prospero” Instytutu Teatralnego oraz za pośrednictwem jej strony internetowej (prospero.e-teatr.pl) – w dniu premiery w specjalnej cenie 100 zł (cena regularna: 120 zł).
Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim gościom Instytutu i ograniczoną liczbę miejsc na widowni, uprzejmie prosimy o przemyślane pobieranie zaproszeń oraz o przybycie kilkanaście minut przed planowanym rozpoczęciem wydarzenia w celu wypełnienia formularza kontaktowego COVID-19.
Fotografie: Bartek Warzecha
Esej: Łukasz Zaremba
Wiersz: Małgorzata Lebda
Edycja i sekwencja fotografii: Rafał Milach
Projekt graficzny książki: Ania Nałęcka-Milach
Redaktor prowadząca i redakcja: Agnieszka Kubaś
Tłumaczenie eseju: Jan Szelągiewicz
Tłumaczenie wiersza: Elżbieta Wójcik-Leese
Korekta tekstu polskiego: Monika Krawul