Polska Kompania Teatralna oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zapraszają na jednodniową konferencję naukową „Mrożek i nowoczesność”, która odbędzie się w Instytucie 29 czerwca. Na wydarzenie obowiązują bezpłatne zaproszenia do pobrania na stronie internetowej IT lub w serwisie GoOut.net.
Podczas konferencji, którą rozpoczniemy o godz. 10:00, zaprezentowanych zostanie osiem referatów. Wygłoszą je: Antoni Winch, Jarosław Gajewski, Jarosław Cymerman, Jacek Kopciński, Mateusz Werner, Irina Lappo, Katarzyna Wojtysiak-Wawrzyniak, Beata Popczyk-Szczęsna.
Autorzy i autorki wywodzą swoje tezy z przekonania, że na twórczość Sławomira Mrożka można spojrzeć jak na rozłożony na poszczególne dramaty traktat o kondycji kultury Zachodu doby nowoczesności. Sztuki polskiego pisarza pozwalają ją analizować na wielu płaszczyznach – politycznej, społecznej, estetycznej, filozoficznej. Artysta wyraża w nich troskę, ale przede wszystkim krytyczną, momentami gorzką, refleksję na temat duchowej oraz intelektualnej kondycji Zachodu drugiej połowy XX wieku.
Rozpoznania Mrożka wydają się bardzo aktualne. Stawiamy pytanie, czy mogą pomóc w zrozumieniu otaczającej nas rzeczywistości. Jak wygląda ona po tym, co Stomil w „Tangu” nazwał „skokiem w nowoczesność”? Co w niej porabia Edek? A może zastąpił go ktoś inny?
Szczegółowy program konferencji znajduje się poniżej. Na wydarzenie obowiązują bezpłatne zaproszenia do pobrania na stronie internetowej Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.
Konferencja będzie rejestrowana, a jej zapis wideo pojawi się w pierwszej połowie lipca na kanale YouTube IT.