Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 22 kwietnia o godz. 18:00 na wydarzenie poświęcone Jolancie Lothe. W trakcie wieczoru odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego, a zaraz po nim rozmowa z Piotrem Lachmannem, autorem filmu, prof. Wojciechem Dudzikiem oraz dr hab. Anetą Mancewicz.
22 czerwca 1985 r. na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Warszawie pojawiły się telewizory, kamery, miksery i aktorka, współgrająca do słów ze sztuk Helmuta Kajzara ze swoimi „elektronicznymi sobowtórami”. Jolanta Lothe ochoczo poddała się tej „elektronicznej przeróbce”.
„Ta mumifikacja nastąpiła już od lat. Na kasetach video leżę na półce, ale jak je zabieram i odtwarzam, to jest to strasznie dużo energii, którą żeśmy dali razem z siebie i to jest fantastyczne, że można to przywrócić. Czas przeszły jest czasem teraźniejszym”.
Po jej odejściu słowa te brzmią obrazoburczo wobec „majestatu śmierci”, ale są świadectwem świadomości artystycznej aktorki. Znajduje ona swój klarowny wyraz w unikatowym filmie dokumentalnym, zrealizowanym niedawno przez Piotra Lachmanna jeszcze z udziałem Jolanty Lothe, w którym oboje opowiadają o początkach i późniejszej drodze Videoteatru „Poza”.
W 80. rocznicę urodzin aktorki przyjrzymy się bliżej jej twórczemu wkładowi w Videoteatr na przestrzeni ponad 30 lat jego działalności.
Po projekcji filmu odbędzie się rozmowa z Piotrem Lachmannem, autorem filmu, oraz prof. Wojciechem Dudzikiem z Instytutu Kultury Polskiej (UW) i dr hab. Anetą Mancewicz, wykładowczynią teatru na Royal Holloway, University of London, której badania dotyczą mediów w teatrze i są zainspirowane twórczością Videoteatru „Poza”.