Instytut Teatralny zaprasza 20 października o godz. 17:00 na kolejny wykład prof. Tadeusza Kornasia pt. „Kultura poza centrum – Gardzienice, Węgajty i inne ośrodki”. Wykład odbywa się w ramach cyklu „PRL: teatr studencki i inny”. Bezpłatne zaproszenia dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.
Teatr w Gardzienicach powstał w 1977 roku. Włodzimierz Staniewski, założyciel Ośrodka Praktyk Teatralnych, stworzył grupę alternatywną zarówno wobec twórczości Grotowskiego, jak i ruchu teatrów studenckich. Choć, paradoksalnie, powiązania z tamtymi inicjatywami pozostały mocne.
Gardzienice poszukiwały nowej publiczności. Wyruszały na Wyprawy do wsi oddalonych jak najdalej od „centrum” i prezentowały nowatorskie przedstawienia dla mieszkańców, którzy nigdy nie widzieli żywego teatru. Ale spektakl był tylko jednym z elementów Wypraw, ważne stawało się też spotkanie, Zgromadzenie. Środowisko wsi było też miejscem, gdzie poszukiwano materiału (pieśni, słów, gestów) do kolejnych spektakli.
Wkrótce, na wzór Gardzienic, zaczęły powstawać kolejne ośrodki i inicjatywy oddalone od wielkich miast. Dla wielu twórców tego kształtującego się środowiska teatr był tylko jednym z elementów, dopełniającym tworzenie alternatywnych wzorców kultury. Ten trend początkowo kształtował się bez sztywnych ram organizacyjnych. Szczególnym przykładem może być Teatr Wiejski Węgajty, który powstał w podolsztyńskiej wsi o takiej nazwie w gospodarstwie Erdmute i Wacława Sobaszków.
Związki „kultury poza centrum” z ruchem teatrów studenckich były dosyć skomplikowane. Często powodem sporu między tymi środowiskami było rozumienie funkcji teatru i jego zaangażowania w społeczne i polityczne przemiany. Tym niemniej w wielu sprawach te środowiska mówiły wspólnym głosem.
Podczas wykładu 20 października o godz. 17:00 profesor Tadeusz Kornaś przedstawi najważniejsze dokonania grup działających „poza centrum” z okresu od połowy lat 70. do czasu zmierzchu PRL-u. Omówi też ich usytuowanie wobec ruchu studenckiego – punkty wspólne i pola konfliktu. Bezpłatne zaproszenia na wykład dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.