Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 19 października o godz. 18:00 na spotkanie z cyklu „Książka w teatrze”, poświęcone dramatom („Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach” i „Dziki Wschód”) napisanym na zamówienie Teatru Miejskiego w Gliwicach. Bezpłatne zaproszenia na wydarzenie dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.
Teatr Miejski w Gliwicach istnieje od 2016 roku, jego repertuar cechuje duża różnorodność gatunkowa i formalna – obejrzeć w nim można zarówno spektakle oparte o teksty klasyczne, jak i współczesne, przeznaczone dla widowni dziecięcej oraz dorosłych. Teatr Miejski w Gliwicach jest również organizatorem Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza.
Dramat Michała Siegoczyńskiego „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach” jest balladą łotrzykowską, której głównym bohaterem jest Zdzisław Najmrodzki, król złodziei i mistrz ucieczek z PRL-owskich aresztów. To barwna, kryminalno-miłosna historia o poszukiwaniu wolności nazywana gliwickim „Pulp Fiction”. Spektakl w reżyserii autora zdobył Grand Prix w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
„Dziki Wschód” Przemysława Pilarskiego również analizuje historię gliwickiego regionu. Opowiada o obozach dla Niemców i Ślązaków, które powstały jeszcze w trakcie działań wojennych na polskich ziemiach wyzwolonych przez Armię Czerwoną, jego bohaterami są osoby, które tymi obozami zarządzały i na tym położonym na zachodzie Jeszcze-Nie-Polskim Dzikim Wschodzie dokonywały niebywałych zbrodni. Poznajemy w nim Lolę, więźniarkę Auschwitz-Birkenau, która po wojnie urządziła Niemcom piekło. Autor sięgnął po filmową stylistykę rodem z dzieł Tarantino czy Lyncha, aby przeanalizować kwestię obecności w jednej osobie ofiary i prześladowcy. Przemysław Pilarski otrzymał za tę sztukę Nagrodę Specjalną 54. edycji nagrody teatralnej Złote Maski w województwie śląskim.
Obydwa dramaty zostały napisane na zamówienie Teatru Miejskiego w Gliwicach, a wydało je Muzeum w Gliwicach w serii „Czytelnia Sztuki”.
Rozmowę z udziałem Przemysława Pilarskiego, Grzegorza Krawczyka i Janusza Legonia poprowadzi Karolina Felberg.
Przemysław Pilarski – dramatopisarz, scenarzysta, dramaturg, dziennikarz. Laureat m.in. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej oraz konkursu „Metafory Rzeczywistości”.
Grzegorz Krawczyk – dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach, wydawca, szef Czytelni Sztuki.
Janusz Legoń – teatrolog, publicysta. W latach 1989-2013 związany z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, przez wiele lat jego kierownik literacki. Pracownik Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
Karolina Felberg – badaczka literatury nowoczesnej, członkini Zespołu do Badań Literatury i Kultury Późnej Nowoczesności przy Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.