Instytut Teatralny zaprasza 24 kwietnia o godz. 19:00 na czytanie sceniczne „Legionu” Stanisława Wyspiańskiego w ramach cyklu „My z niego wszyscy”. Bezpłatne wejściówki dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.
Mickiewicz, choć „Redutą Ordona” istotnie przyczynił się do stworzenia mitu powstania listopadowego, w samym niepodległościowym zrywie nie wziął udziału. Z tego powodu dręczyły go wyrzuty sumienia. Kilkanaście lat później Europą wstrząsnęła Wiosna Ludów. Wieszcz tym razem postanowił nie przegapić okazji do działania. Pojechał do Rzymu, by tam stworzyć Legion Polski – ochotniczy oddział wojskowy, mogący wziąć udział w walkach z Austriakami i w ten sposób przyczynić się do odzyskania niepodległości.
Nad pobytem Mickiewicza w Rzymie pochyla się Wyspiański w swoim „Legionie”, dramacie z 1900 roku. U Wyspiańskiego tytułowy legion to nie tylko oddział, o którego uformowanie zabiega Mickiewicz. Legion to także zastępy bóstw i demonów, z którymi wieszczowi przychodzi się zmierzyć.
Jest to jedno z najrzadziej wystawianych dzieł autora „Wesela”, być może z uwagi na trudności inscenizacyjne, jakich nastręcza potencjalnym realizatorom. Wiele miejsc akcji, a wśród nich Koloseum i kopuła bazyliki św. Piotra (!). W warunkach czytania spróbujemy umownie przenieść się w te miejsca i zastanowić się, jak Wyspiański mierzył się z mitem Mickiewicza i romantyzmem w ogóle.
Po czytaniu odbędzie się rozmowa z dr hab. Sabiną Brzozowską, prof. UO (Uniwersytet Opolski).
„Legion”
Stanisław Wyspiański
adaptacja: Iwona Rusek
reżyseria: Jerzy Machowski
występują: Sylwia Achu, Bogumiła Bajor, Marek Barbasiewicz, Grzegorz Damięcki, Walancina Harcujewa, Joanna Jeżewska, Szymon Kuśmider, Andrzej Mastalerz, Hiroaki Murakami, Tomasz Nosiński, Włodzimierz Press