Instytut Teatralny zaprasza 7 czerwca o godz. 18:00 na spotkanie z cyklu „Książka w teatrze”, poświęcone „Dramatom radiowym” Iwony Rusek. Wstęp wolny.
Podczas najbliższego spotkania z cyklu „Książka w teatrze” zajmiemy się twórczością dramaturgiczną Iwony Rusek, zdobywającej nagrody za dramaty pisane dla radia. Zebrane w dwóch tomach sztuki miały już swoje premiery na antenie Polskiego Radia.
„W dramacie radiowym najważniejszy jest temat i przekaz, jaki ze sobą niesie, gdyż to on charakteryzuje bohaterów. Tych trzeba usłyszeć, ja ich też widzę. Stąd wiem, jaki mają kolor oczu, jak się śmieją, a czego nie lubią. Przyglądam im się uważnie i w ten sposób powstaje w mojej wyobraźni świat, który transformuję w słowa. Radio operuje dźwiękiem, a to oznacza, że każde słowo jest na wagę złota i żaden dźwięk nie może być przypadkowy, bowiem to on właśnie buduje atmosferę, oddaje stany emocjonalne postaci czy wyraża ich niewyrażalne zmysłowe doznania” – pisała we wstępie do pierwszego tomu dramatów.
Iwona Rusek inspiracje czerpie z historii, a zwłaszcza z historii Warszawy.
„Warszawa to miasto magiczne, naznaczone niesamowitą historią i pięknymi ludźmi. Tutaj każde miejsce gada, opowiada swoją historię” – mówiła podczas wywiadu radiowego.
Podczas spotkania usłyszymy m.in. fragmenty „Warszawskiego września” w wykonaniu Joanny Kosierkiewicz, Dominiki Sucheckiej i Dariusza Wnuka w reżyserii Katarzyny Kasicy, która poprowadzi też rozmowę z autorką.
Oba tomy ukazały się w ramach „Tarczy dla Literatów” Instytutu Literatury w Krakowie.
Wydawcą książek jest Fundacja Duży Format.
Dr hab. Iwona Rusek
Literaturoznawczyni, pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie w Białymstoku, gdzie jest współpracowniczką Katedry Badań Filologicznych „Wschód-Zachód” współpracuje też z Pracownią Modernizmu Europy Środkowej i Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania badawcze to przede wszystkim twórczość Wacława Berenta, ale też Juliusza Słowackiego, Stanisława Wyspiańskiego oraz Jerzego Grotowskiego.