Wczoraj, na Praskim Quadriennale (PQ), międzynarodowym festiwalu scenografii i architektury teatralnej, Ksenia Makała – utalentowana młoda polska artystka – została uhonorowana nagrodą Responsiveness to Urgencies (Reagowania na bieżące problemy) w kategorii Wystaw studenckich za pracę „Azyl”. Wystawę wyprodukował Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Wyboru najlepszej pracy w kategorii Responsiveness to Urgencies (Reagowania na bieżące problemy) – spośród 46 prezentowanych na PQ projektów wystawianych w ramach Wystawy studenckiej – dokonało międzynarodowe jury, złożone z wybitnych praktyków i teoretyków scenografii, architektury i designu. W jego skład weszli: D. Chase Angier, Serge von Arx, Marianela Boán, Sven Jonke, Sophie Jump, Asiimwe Deborah Kawe i Rosane Muniz. Praca Kseni Makały została doceniona za „poetycki kontrast pomiędzy realnością a metaforą i umiejętność odniesienia się do kwestii kryzysu z niezwykłą prostotą i wnikliwością. Na górze – ulotny dach oferuje bezpieczeństwo, a jednak nie daje poczucia stabilizacji. Na dole – ludzka solidarność, która pozwala zaspokoić głód, ugasić pragnienie i ochronić przed zimnem, zarazem bezpieczna i nietrwała”.
Praskie Quadriennale jest jednym z najważniejszych międzynarodowych festiwali poświęconych scenografii i architekturze teatralnej. Jest to miejsce spotkań dla artystów, projektantów, kuratorów i teoretyków, prezentujących najnowsze osiągnięcia w dziedzinie przestrzeni teatralnej. Obecna, piętnasta edycja PQ, poświęcona jest temu co „UNIKALNE: sztuce budzącej się z pomysłów, materiałom, różnorodnym praktykom twórczym, dzięki którym możemy nawiązać połączenie z innymi ludźmi z naszego otoczenia, ze swoim genius loci i wyjątkowością” – pisze kuratorka Markéta Fantová.
Polska reprezentacja na PQ obejmuje wiele imponujących projektów. W ramach Wystawy krajów i regionów prezentowana jest praca „Look Around” (Rozejrzyj się). Polski akcent znalazł się także w kuratorowanej przez Klárę Zieglerovą Sekcji Fragments II, gdzie pokazywana jest makieta ze spektaklu „Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej” Ludomira Franczaka. Ponadto, podczas PQ w konkursie na najlepszą publikację brały udział dwie książki wydane przez Instytut Teatralny: „Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku” oraz „Reclaimed Avant-garde: Spaces and Stages of Avant-garde Theatre in Central and Eastern Europe”.
Projekt „Azyl” Kseni Makały – studentki V roku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej – wyłoniony został w otwartym naborze przez jury w składzie: prof. Marek Chowaniec, dr Jarosław Cymerman, Anna Kaczkowska, dr Martyna Kander, Agnieszka Koecher-Hensel, dr Krystyna Mogilnicka, prof. dr hab. Piotr Tetlak. Wystawa jest próbą stworzenia bezpiecznej przestrzeni. Zadaszenie pełni funkcję schronienia, rozciągając się nad przechodniami. Zapewnia cień, chroni przed deszczem i reaguje na zmienne warunki atmosferyczne, zmieniając się pod wpływem wiatru i wpuszczając promienie słońca. Praca ta stanowi kontrast dla istniejącego, spójnego otoczenia architektonicznego, wnosząc element zaskoczenia i nowatorskiej formy.
W kontekście obecnego kryzysu i wojny na Ukrainie, „Azyl” odnosi się do rzeczywistości osób przybywających z Ukrainy do Polski w poszukiwaniu schronienia i bezpieczeństwa. Praca Makały ukazuje świadomość zagrożenia i braku kontroli, które towarzyszą tym osobom w życiu codziennym.
Autorka instalacji, Ksenia Makała, wspierana była przez opiekuna merytorycznego, prof. Marka Chowańca. Zespół kuratorski, w skład którego wchodzili: prof. Marek Chowaniec, dr Jarosław Cymerman, dr Krystyna Mogilnicka i dr Anna Rudek-Śmiechowska, współpracował przy realizacji projektu. Producentkami wystawy były Krystyna Mogilnicka i Karolina Dziełak-Żakowska. Wystawę wyprodukował Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Nagroda dla Kseni Makały za pracę „Azyl” jest zasłużonym uznaniem dla jej talentu i wrażliwości na bieżące problemy społeczne.
Zdjęcia z wystaw można znaleźć na stronie Instytutu Teatralnego, praskiequadriennale.pl oraz oficjalnej stronie PQ.