Instytut Teatralny zaprasza do Galerii Instytutu Teatralnego na wernisaż wystawy makiet z sekcji Fragments II PQ 2023 zatytułowanej „Rekonstrukcje pamięci”. Wstęp wolny.
„Modele, makiety, miniatury – trójwymiarowe reprezentacje rzeczywistości są fascynujące same w sobie. Prowokują naszą wyobraźnię, pobudzają fantazję i zapraszają do kontemplacji różnych fikcyjnych światów. Jako dzieci bawimy się lalkami, samochodzikami, domkami, a także gigantycznymi pluszakami; jako dorośli podziwiamy makiety miast w muzeach i ogromne posągi na publicznych placach” – pisze kuratorka sekcji Fragments II Praskiego Quadriennale 2023, Klára Zieglerová.
Wystawa Rekonstrukcje pamięci w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego prezentuje dwie z dwudziestu trzech prac pokazywanych podczas Praskiego Quadriennale 2023, umożliwiając odbiorcy fragmentaryczny wgląd w ekspozycję pokazywaną w czerwcu tego roku Pradze. Zderza ze sobą prace Augustė Kunevičiūtė i Ludomira Franczaka, dotykające tematu przeszłości i pamięci, inicjując między nimi audiowizualny dialog.
Augustė Kunevičiūtė buduje trzy pokoje i opowiada trzy historie. „Cofnijmy się do 1985 roku, do radzieckich bloków mieszkalnych na Litwie. W tamtych czasach wszystko było znormalizowane: każde mieszkanie wyglądało tak samo i miało takie same meble, a wszyscy ubierali się podobnie. Jednak za każdymi drzwiami mieszkali wyjątkowi ludzie ze swoimi historiami. Ich życie było pełne codziennych, ciekawych, komicznych i filmowych doświadczeń” – twierdzi autorka. Jej praca jest efektem rozmów z ludźmi, którzy mieszkali w czasach radzieckiej Litwy w blokach oraz drobiazgowych badań i poszukiwań, aby jak najwierniej odtworzyć najdrobniejszy szczegół z tamtego okresu. Spośród dziesiątek zebranych historii, autorka wybrała trzy, które opracowała wizualnie, dźwiękowo i reżysersko.
Makieta ze spektaklu Ludomira Franczaka „Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej” pokazuje pokój z bohaterką siedzącą na charakterystycznym krześle z okresu PRL. Punktem wyjścia do tego przedstawienia z pogranicza teatru, sztuk wizualnych i dokumentalistyki jest postać artystki, która całe swoje życie poświęciła pracy twórczej, pozostając całkowicie nieznaną zarówno szerszej publiczności, jak i środowisku artystycznemu. Podstawą do rekonstrukcji pamięci o niej stało się archiwum prac, obiektów i dokumentów pozostawionych przez artystkę. Prezentowana na wystawie makieta nawiązuje do jej śmierci.
Wystawa „Rekonstrukcje pamięci”
czas: 13 października 2023 – 3 grudnia 2023
miejsce: Galeria Instytutu Teatralnego
„Reconstructing memories”
Augustė Kunevičiūtė – autorka
Nojus Drąsutis – fotograf
Laurynas Kamarauskas – reżyser dźwięku
„Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej”
Ludomir Franczak – autor koncepcji
Kamil Stańczak – wykonanie makiety
Marcin Dymiter – dźwięk
Krystyna Mogilnicka, Karolina Dziełak-Żakowska – koncepcja kuratorska
Tomasz Marzec – architektura wystawy
Anna Stefańska, Maciej Stefański – opracowanie graficzne wystawy
Karolina Dziełak-Żakowska – produkcja
Wystawa „Rekonstrukcje pamięci” zrealizowana została przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach działań wokół Praskiego Quadriennale 2023.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wystawę „Rekonstrukcje pamięci” można oglądać w Galerii Instytutu Teatralnego w godzinach pracy Instytutu w terminie: 14 października 2023 – 3 grudnia 2023, wstęp wolny.