2 października na scenie Teatru Muzycznego w Poznaniu, podczas uroczystej Gali Musicalowej zorganizowanej w ramach festiwalu „Czas na teatr”, Wojciech Kościelniak został uhonorowany prestiżową nagrodą za całokształt pracy artystycznej w dziedzinie musicalu i teatru muzycznego. Podczas tej wyjątkowej ceremonii nagrodę wręczyła dyrektor Instytutu Teatralnego Elżbieta Wrotnowska-Gmyz.
Przyznana po raz pierwszy Nagroda im. Maryny Miklaszewskiej stanowi wyjątkową inicjatywę Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Centrum Badań nad Teatrem Muzycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kapituła, odpowiedzialna za wybór laureata, składała się z wybitnych osobistości świata teatru i muzyki, takich jak Wojciech Bernatowicz, Rafał Koshany, Joanna Maleszyńska, Elżbieta Nowicka, Piotr Sobierski, Elżbieta Wrotnowska-Gmyz oraz Marcin Zawada.
Fragment laudacji wygłoszonej przez Piotra Sobierskiego, członka kapituły, brzmiał następująco: „Spoglądając na trwającą już ćwierć wieku karierę musicalową, z całą pewnością można stwierdzić, że Wojciech Kościelniak jest profesorem teatru muzycznego w Polsce. Widzowie, niczym jego uczniowie, odbierają lekcję profesjonalizmu. Obcują ze spektaklami zrodzonymi z pasji i pokory wobec sceny, a także aktora. Spotykają artystę, którego wyobraźnia łączy się z matematyczną precyzją, tak istotną w muzyce oraz tak przydatną do uruchomienia wielkiej machiny, jaką jest produkcja musicalu. Podobnie, patrząc z perspektywy teatralnych kulis, Kościelniak to perfekcjonista. Profesor, który w każdym kolejnym teatrze i z każdym kolejnym zespołem, tworzy porywające widowisko. Doceniają ten fakt jego aktorzy i widzowie. W Gdyni, Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Słupsku czy Krakowie. Ten wypełniony musicalem statek płynie już 25 lat.”
Wojciech Kościelniak, odbierając i dziękując za nagrodę podkreślił, że scena musicalowa w Polsce rozwija się coraz prężniej:
Ogromnie miło, że jest święto teatru musicalowego, który jest wciąż młody w Polsce. Mam wrażenie, że wreszcie mamy swoje miejsce, że nie jesteśmy przyklejeni do innych gatunków […]. Kiedy zaczynałem, na palcach jednej ręki można było policzyć teatry, które zajmowały się musicalem i i tych premier było naprawdę niewiele. Natomiast dzisiaj musical prężnie działa i rozwija się, zajmuje swoje należne, ważne miejsce w polskim teatrze.
Biogram Wojciecha Kościelniaka:
Wojciech Kościelniak to reżyser, pedagog i aktor o wyjątkowym dorobku artystycznym. Ukończył PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie – Wydziały Zamiejscowe we Wrocławiu. Od 1995 roku reżyseruje muzyczne spektakle teatralne, koncerty piosenki aktorskiej i widowiska telewizyjne. W latach 2002–2006 pełnił funkcję dyrektora Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, a w roku 2006 został dyrektorem artystycznym 27. Przeglądu Piosenki Aktorskiej
Wojciech Kościelniak współpracował z wieloma teatrami, reżyserując znakomicie przyjęte musicale takie jak „Hair,” „Sen nocy letniej,” „Francesco,” „Lalka,” „Bal w operze,” „Chłopi,” „Zły,” „Wiedźmin” oraz wiele innych. Jego talent reżyserski doceniano w teatrach w Gdyni, Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Słupsku i Krakowie.
Dodatkowo, Wojciech Kościelniak jest wykładowcą uczelni teatralnych oraz od 2015 roku posiada tytuł profesora sztuk teatralnych. Za swoje wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i teatru został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2009 roku, a w 2018 roku otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2016 roku laureatem Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego.
Przyznana mu w 2023 roku nagroda nosi imię Maryny Miklaszewskiej, wybitnej autorki polskich musicali, tłumaczki, pisarki i dziennikarki, która odeszła od nas w 2022 roku. Jej wkład w rozwój teatru muzycznego w Polsce jest nieoceniony, dlatego też zasłużenie stała się patronką tej wyjątkowej nagrody.