Wraz z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie serdecznie zapraszamy wszystkich pasjonatów teatru i, po prostu, ciekawskich teatralnych amatorów na krakowską edycję słynnego SPACEROWNIKA TEATRALNEGO. Tematem spaceru będą KRAKOWSKIE SKANDALE TEATRALNE.
Wyruszamy w niedzielę, 15 października, o godz. 12.45 spod Teatru Groteska, aby poznać garść zupełnie nieprawdopodobnych historii związanych z krakowskimi miejscami teatralnymi. Do kilku uda nam się nawet zajrzeć.
Aby wziąć udział w spacerze wystarczy przyjść w wyznaczonym czasie w wyznaczone miejsce. Nie obowiązują zapisy, a udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Weźcie parasole (przeciwsłoneczne lub przeciwdeszczowe) i wodę na drogę. Planujemy, że spacer zajmie nam około 90 minut. Naszym przewodnikiem będzie teatrolog Hubert Michalak. Serdecznie zapraszamy.
Jeśli macie pytania lub wątpliwości kontaktujcie się z nami mailowo, telefonicznie lub smsowo: Daniel Arbaczewski / daniel.arbaczewski@stary.pl / tel. 735 597 182
Hubert Michalak
KRAKOWSKIE SKANDALE TEATRALNE
Orientacyjny czas spaceru: 1,5h
Σκάνδαλον (skandalon) – grecki źródłosłów słowa skandal, oznacza pułapkę, przeszkodę, albo kamień, o który można się potknąć i upaść/zgrzeszyć. Łacina przejęła słowo i upowszechniła je jako scandalum nadając mu podobny sens: czegoś, o co człowiek się potyka (dosłownie i metaforycznie). Do języków nowożytnych wyraz przedostał się jako synonim kłótni, czegoś niepożądanego i siejącego zgorszenie.
Skandal teatralny to doświadczenie widza, który jest świadkiem performatywnego naruszenia odbiorczych przyzwyczajeń. To niepokój moralny, naruszenie umowności teatralnej, wkroczenie prywatnych działań ludzi teatru w sferę publiczną, zamach na tabu na oczach widowni. Czasami to konflikt z tronem lub ołtarzem, uporczywe trwanie przy wartościach niepopularnych, gotowość do zapłacenia najwyższej ceny za własne przekonania. Albo usprawiedliwienie artystycznej miernoty, sfałszowane konkursy, uznaniowe dysponowanie pieniędzmi publicznymi, wielowymiarowa przemoc. Skandal teatralny ma tyle wymiarów, co sam teatr. Obserwowany ponownie z perspektywy lat wiele mówi o obyczajowości, sposobie myślenia i patrzenia na rzeczywistość naszych przodków.
Organizatorem wydarzenia jest Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Głównym partnerem krakowskim wydarzenia jest Narodowy Stary Teatr w Krakowie.