Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 13 listopada o godz. 19:00 na czytanie sceniczne „Wypióra” Grzegorza Uzdańskiego w ramach cyklu „My z niego wszyscy”. Bezpłatne wejściówki dostępne są na stronie Instytutu i w serwisie GoOut.net.
Po kilkumiesięcznej przerwie kontynuujemy cykl „My z niego wszyscy”, poświęcony dramatom o Mickiewiczu. Wracamy z czytaniem najnowszego tekstu w naszym cyklu, wydanego w 2022 roku „Wypióra” Grzegorza Uzdańskiego.
Znany z niezwykle udanych pastiszów wierszy polskich klasyków poeta pisze Mickiewiczowskim trzynastozgłoskowcem o parze trzydziestolatków, Marcie i Łukaszu, którzy w swoim warszawskim mieszkaniu znajdują w szafie sublokatora. Tym sublokatorem okazuje się być sam Adam Mickiewicz. Wieszcz żyje do dziś i jest wampirem. Pojawia się w życiu Marty i Łukasza niespodziewanie, akurat w czasie kryzysu. Słucha ich kłótni, uczestniczy w rozmowach, wysłuchuje zwierzeń Marty i budzi zazdrość Łukasza, wreszcie staje się trzecią osobą w związku.
Poprzez tekst Uzdańskiego w lekkiej i zabawnej formie sprawdzamy jak Mickiewicz – zarówno jego poezja, jak i on sam, po ludzku – odnajduje się w naszych czasach.
„Wypiór”
Grzegorz Uzdański
adaptacja: Iwona Rusek
reżyseria: Jerzy Machowski
obsada:
Edyta Januszewska
Rafał Królikowski.
Krzysztof Szczepaniak
Agnieszka Wagner
Krzysztof Wakuliński
Po czytaniu odbędzie się rozmowa z autorem Grzegorzem Uzdańskim, którą poprowadzi Iwona Rusek.
Cykl „My z niego wszyscy” jest kontynuacją działań związanych z zeszłoroczną 200. rocznicą publikacji pierwszego tomu „Poezji” Adama Mickiewicza, w którym znalazł się cykl „Ballady i romanse”. Wydarzenie to zostało powszechnie uznane za symboliczny (i faktyczny) początek romantyzmu w Polsce, epoki, która w zasadniczy sposób wpłynęła na kształt polskiej kultury, w tym także na polski teatr.
W cyklu znajdą się teksty polskich dramatów XX-wiecznych, podejmujących wątki romantyczne. Chcielibyśmy, aby czytania te, wraz z towarzyszącymi im rozmowami, stanowiły okazję do przypomnienia oraz rozwinięcia twórczego dialogu z tradycją romantyczną w polskim dramacie i teatrze.
Kuratorzy cyklu: Iwona E. Rusek, Jerzy Machowski